Katıhal reaksiyon yöntemi ile üretilen Co katkılı polikristal YBCO-358 süperiletkenlerinin yapısal, elektriksel ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of structural, electrical and mechanical properties of Co doped YBCO-358 polycrystalline superconductors produced by solid state reaction method
  1. Tez No: 513600
  2. Yazar: RYAD ALHADI MOHAMED AREBAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, x= 0, 0.05, 0.1, 0.15, 0.2 olmak üzere Y 3 Ba 5 Cu 8-x Co x O 18-δ sisteminde Cu ile Co nanoparçacık kısmi yer değiştirmesinin etkisinin, X-ışını Kırınımı (XRD),Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM), Enerji Dağılımlı Spektrumu (EDS), Vickers Mikrosertliği ve Elektriksel Direnç (RT) ölçümleri ile analiz edilmesi amaçlanmıştır. Numune üretimi geleneksel katıhal reaksiyon metodu ile gerçekleştirilmiştir. Üretim sürecinde, 850oC 24 saatte 3 kez kalsinasyondan sonra 24 saat 930oC sinterleme işlemi uygulanmıştır. XRD ve dirence karşı sıcaklık ölçümlerinden, Y358-50 numunesi dışında elde edilen numunelerin kristal yapısının katkılama ile ortorombik yapıdan sapmadığı, üretilen numunelerin sıfır dirençliliğinin ise sistemdeki Co nanoparçacık yoğunluğunun artmasıyla azaldığı bulunmuştur. Sistemdeki katkı miktarının artması sonucu üretilen tablet numunelerin mikrosertlik değerleri değişmiştir. Bütün numuneler ters çentik boyutu etkisi davranışı (TÇBE) göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to analyze effect of Co nanopowder partial substitution with Cu in the Y 3 Ba 5 Cu 8-x Co x O 18-δ system with x=0, 0.05, 0.1, 0.15, 0.2 by performing X- ray Diffractometer (XRD), Scanning Electron Microscopy (SEM), Energy Dispersive Spectroscopy (EDS), Vicker's Microhardness Tester and Electrical Resistivity Measurement System (R-T). The conventional solid state reaction method chosen to fabricate the system. In the fabrication process we applied 930oC for 24 hours after 3 times calcination at 850oC 24h. From the XRD and resistance versus temperature measurements, it was found that the crystal structure of the obtained samples except Y358-50 did not deviate from the orthorhombic structure by doping, while the zero resistivity of the produced samples decreased with increasing Co nanoparticle concentration in the system. As a result of increasing of doping amount in the system, the microhardness values of the produced bulk samples changed. All samples showed reverse indentation size effect behavior (RISE).