İn-situ ve ex-situ ikili senteziyle üretilen külçe MgB2 süperiletken örneklerin manyetik kaldırma kuvveti özelliklerinin araştırılması
The investigation of magnetic levitation force properties of MgB2 bulk superconductors produced by in-situ and ex-situ co-synthesis method
- Tez No: 977897
- Danışmanlar: PROF. DR. BURCU SAVAŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, farklı oranlarda in-situ ve ex-situ MgB2 toz karışımı kullanılarak katıhal tepkime yöntemi ile üretilen külçe MgB2 örneklerin manyetik kaldırma kuvveti özellikleri araştırılmıştır. Örnekler, 1.5 g in-situ tozuna %0, %5, %10, %20, %30 ve %40 oranlarında ex-situ MgB2 tozu ilave edilerek katıhâl reaksiyon yöntemiyle sentezlenmiştir. Ayrıca, süperiletkenlik performansına magnezyum katkısının etkisini incelemek amacıyla, aynı oranlarda ex-situ toz içeren ikinci bir örnek serisi %10 oranında ekstra magnezyum ilavesiyle üretilmiştir. Dikey manyetik kaldırma kuvveti (Fz) ve kılavuzlama (yanal) kuvveti (Fx), 20 K ve 25 K sıcaklıklarda hem alan-soğutmalı (FC) hem de alansız soğutma (ZFC) koşullarında ölçülmüştür. Sonuçlara göre, %20 ex-situ katkılı örnek 17.03 N ile en yüksek manyetik kaldırma kuvveti, %10 katkılı örnek ise 6.31 N ile en yüksek kılavuzlayıcı kuvveti göstermiştir. Ekstra magnezyumlu örnekler özellikle orta katkı oranlarında, daha homojen mikroyapılar ve daha yüksek manyetik kuvvet değerleriyle öne çıkmıştır. Bu bulgular, sentez sürecinde uygun oranlarda ex-situ MgB2 tozu ve ekstra magnezyum eklenmesinin külçe MgB2'nin hem kaldırma kuvvetini hem de kılavuzlama kuvvetini arttırdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to enhance the magnetic levitation properties of bulk MgB2 superconductors by investigating the effects of different ratios of in-situ and ex-situ MgB2 powder mixtures. The samples were synthesized via solid-state reaction using 1.5 g of in-situ powder mixed with varying proportions of ex-situ MgB2 powder (0%, 5%, 10%, 20%, 30%, and 40% by weight). Additionally, to further evaluate the influence of magnesium enrichment on the levitation performance, a second series of samples was prepared by adding 10% excess magnesium to the same compositions (0%, 5%, 10%, 20%, and 30% ex-situ powder by weight). The vertical levitation force (Fz) and lateral guidance force (Fx) were measured at 20 K and 25 K under both field-cooled (FC) and zero-field-cooled (ZFC) conditions. Results showed that the sample containing 20% ex-situ powder exhibited the highest vertical force (17.03 N), while the one with 10% ex-situ content recorded the highest lateral force (6.31 N). The comparison between series with and without extra magnesium revealed that the additional Mg improved the microstructure and enhanced both Fz and Fx, particularly at intermediate doping levels. These findings demonstrate that optimizing the ex-situ powder ratio and magnesium content significantly influences the magnetic levitation and guidance capabilities of bulk MgB2.