Orman Yol İnşaat Makinelerinde Masraf Analizi ve Yenileme Problemleri
Cost Analysis and Renewal Problems in Forest Road Construction Machinery
  1. Tez No: 513601
  2. Yazar: NECMETTİN ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET UÇKUN GERAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ormancılık Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmada, orman yol inşaatında makineli çalışmanın masraf unsurları ve bunların hesaplamalarına ilişkin bilgilerden yararlanarak, makine birim masraflarının hesaplanması ve bu makinelerin yenilenebilme olanakları araştırılmıştır. Diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemiz ormancılığında da makineli çalışma olanakları 1950 li yıllardan itibaren başlamış ve kısa bir zaman içerisinde elle yol inşaatının yerine makineli yol inşaatı almıştır. Birim makine masraflarının hesaplanması, makineli ormancılık uygulamasının önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Çünkü birim masraflarının bilinmesi, makinelerin çalıştırılmasında ve yapılacak işlerin organizasyonunda etkili olmaktadır.Yapılan incelemeler, inşaat ve ikmal dairesi başkanlığının, Orman Genel Müdürlüğüne ait iş makineleri için, hesapladığı birim makine masraflarının gerçek değerinden daha az olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu da makinelerin veya orman tamirhane müdürlüklerinin zarar etmesine sebep olmaktadır. Bunun için makine yenileme politikasına ışık tutacak yenileme modelleri hakkında bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, by calculating the cost elements of machine work in forest road construction and their calculations, the calculation of machine unit costs and the possibilities of renewal of these machines were investigated. As in other countries, machine working opportunities in our country's forestry started in 1950s and in a short period of time, road construction has been replaced by manual road construction. The calculation of unit machine costs is an important part of the machine forestry application. Because the unit costs, the operation of the machine and the work to be done. The studies carried out, construction and supply department, the General Directorate of Forestry for the machine tool, calculated that the unit costs less than the actual value of the machine revealed. This causes damage to the machinery or forestry shop directorates.For this, information is given about renewal models to shed light on the machine renewal policy.