Yüzey EMG ölçümleri sırasında kaydedilen MVC (maxımum voluntary contractıon) ile kuvvet ilişkisinin incelenmesi
Investigation of relationship between force measurement and MVC (maximum voluntary contraction) recorded during sEMG measurements
- Tez No: 513636
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH RUHİ SOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biyoteknoloji, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Biophysics, Biotechnology, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı, sağlıklı bireylerde baskın ve baskın olmayan ayaklarda yüzey EMG (elektromiyografi) ölçümleri sırasında kaydedilen MVC maksimum değerlerinin doğru bir şekilde ölçülmesidir. Ölçümler sırasında vastus medialis ve vastus lateralis kaslarından aynı anda EMG ve MVC ölçümleri kaydedilmiştir. Spesifik olarak bu kaslarda maksimum kasılma için gerekli süreler ve maksimum kasılmalar, iki alt ekstremite için kıyaslanmış, anlamlı bir fark bulunamamıştır. Sonuç olarak klinik çalışmalarda iyileşme süreçleri değerlendirilirken seçilen kasın baskın veya baskın olmamasının önemli olmadığı görülmektedir. Bu kasların yEMG-MVC değerleri, hatasız ölçülmek isteniyorsa, kaslardan aynı anda emg ve kuvvet değerleri kaydedilmelidir. Günümüzde yapılan çalışmalarda sadece emg kaydedilip MVC değerleri yorumlanmaktadır. Fakat maksimum kasılmada geçen belli bir süreden sonra kas yorgunluğunun etkisinden dolayı MVC değerlerinin hatalı ölçüldüğü gösterilmiştir. Yapılan çalışmalarda standart bir süre kabul edilip emg değerleri ölçülmektedir. Doğru ve hatasız olan yöntem, aynı anda kas kuvveti değerlerinin de ölçülmesidir. Daha ileriki çalışmalarda, operasyon geçirmiş kaslara sahip bireyler ve bu çalışmadaki sağlıklı bireyler kıyaslanacaktır. Değişik özellikte kasları olan bu katılımcılar için doğru değerlendirmelere ulaşma adına yEMG değerlerinin, kas kuvveti değerleri ile aynı anda ölçülmesinin ne kadar gerekli olduğu gösterilecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to measure MVC maximum values for dominant and nondominant legs, recorded during sEMG measurements, correctly. From 'vastus medialis' and 'vastus lateralis' muscles, EMG and MVC values were recorded simultaneously. Specifically, required times to reach maximum contractions and those maximum contractions were compared between two lower extremities, reaching a conclusion that there was no significant difference. As a result, it can be seen whether the chosen muscle being dominant or not is unimportant for measuring recoveries in clinical studies. To measure sEMG-MVC values of these muscles correctly, Emg and force values should be recorded simultaneously. Today, only Emg values are recorded to interpret MVC values. But, it was shown that MVC values are calculated with error because of the effect of fatigue after a certain maximum contraction time. In current studies, emg values are measured with respect to a certain amount of recording time. But the correct measurement without error, should be recording the muscle force at the same time. Next studies will be about comparing those healthy subjects and other subjects who have muscles which have recently been through surgical operations. It will be shown that it is more important to record forces and sEMG values simultaneously for correct assessment on those patients with muscles of different characteristics.