Kalp pili takılan pediatrik aritmi hastalarının fiziksel uygunluk ve fiziksel aktivite düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of physical fitness and physical activity levels of pediatric arrhythmia patients with pacemaker
- Tez No: 513652
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELDA SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kardiopulmoner Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Kalp pili olan çocuklarda fiziksel uygunluk ve fiziksel aktivite düzeylerini değerlendiren bir çalışma bulunmamaktadır. Amacımız, kalp pili takılan pediatrik aritmi hastalarının fiziksel uygunluk ve fiziksel aktivite düzeylerini sağlıklı akranları ile karşılaştırarak değerlendirmekti. Çalışmaya, yaşları 7-18 yıl arasında değişen 27 pediatrik aritmi hastası ve 21 sağlıklı birey dahil edildi. Fiziksel uygunluk, Münih Fiziksel Uygunluk Testi (MFT) ile değerlendirildi. Objektif fiziksel aktivite düzeyini değerlendirmede ardışık 7 gün süre ile kayıt alan SenseWear Armband (SWA) metabolik holter cihazı kullanıldı. Bireylerin fonksiyonel egzersiz kapasitesi altı dakika yürüme testi (6DYT) ile, kardiyorespiratuar kapasite, koşu bandında yapılan semptomla limitli maksimal egzersiz testi ile değerlendirildi. MFT'nin toplam puanı ve alt parametreleri kalp pili olan grupta anlamlı olarak daha düşük bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
There are no studies evaluating physical fitness and physical activity levels in children with a pacemaker. The aim of this study was to evaluate physical fitness and physical activity levels of pediatric arrhythmia patients with pacemaker compared with their healthy peers. 27 pediatric arrhythmia patients aged between 7-18 years and 21 healthy subjects were included. Physical fitness was assessed using Munich Physical Fitness Test (MFT). The SenseWear Armband metabolic holter device was used to record the physical activity level for consecutive 7 days. The functional exercise capacity of the individuals was assessed by the six-minute walking test (6MWT) and cardiorespiratory capacity was assessed by maximal exercise test on the treadmill. The total scores and sub-parameters' scores of the MFT were significantly lower in the patient group (p 0.05).