Lorentz uzayında involüt ve evolüt eğrileri ile ilgili bazı karakterizasyonlar
Some characterizations related to evolution curves in the lorentz space
  1. Tez No: 513770
  2. Yazar: MİHRİBAN HACISALİHOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ KURUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci ve ikinci bölümlerde skalar çarpım uzayları ve Lorentz uzayları ile ilgili temel kavramlara ve teoremlere yer verilmiştlr. Üçüncü bölümde ise, En , Öklid uzayında iyi bilinen Involût ve Evolût eğrileri ile ilgili temel teoremlere yer verilmiştir. Dördüncü bölüm Yüksek Lisans çalışmamızın orjinal kısmıdır. Bu bölümde, üçüncü bölümde verilen teoremlerin karşılıkları İlan. Lorentz uzayında verilmiş ve bazı karakteristik özellikler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of four chapters. In the first and second chapters: basic concepts and theorems about scalar product spaces and Lorentzlan spaces have been given. In the third chapter, the basic teorerns about the Involute and Evolute curves which are wellknown in the Euclidean Space En have been given, The fourth chapter Is the original past of my M.Sc.Studles. In this chapter, the corresponding statements of the theorems given In the third chapter have been given In the Lorentzlon Space Ilan and obtained some characterestlc properties.