Eğime bağlı olarak bitki örtüsünün değişimi
Changes of vegetati̇on along slope gradi̇ent on the rangelands
- Tez No: 513773
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KERİM GÜLLAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çayır Mera ve Yem Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Erzurum İli Yakutiye İlçesine bağlı Köşk Köyünde 2016 yılında 4 farklı eğime sahip (%0 – 10, %10 – 30, %30 – 60 ve %60 ve üzeri) mera kesimlerine ait bitki örtüsünün botanik kompozisyonu, benzerlik indeksi, toprağı kaplama oranı, mera kalite derecesi, mera durum ve sağlık sınıfı, mera taşıma kapasitesi, mevcut yem miktarı ile mera otunun ham protein, ADF ve NDF oranları incelenmiştir. İncelenen mera kesimlerinde 87 bitki türüne rastlanmış olup buğdaygillerden mavi ayrık (Agropyron intermedium) ve baklagillerden geven (Astragalus sp.) türleri yaygın olarak bulunmaktadır. Farklı eğime sahip mera kesimleri arasında buğdaygil, baklagil ve diğer familya oranları bakımından farklılıklar olduğu belirlenmiştir. Benzerlik indeksi mera kesimleri arasında önemli farklılık göstermiştir. Toprağı kaplama oranının dik eğimli mera kesimlerinde azalırken hafif eğimli kesimlerde arttığı tespit edilmiştir. Farklı eğim derecelerinin mera kalite derecesi ve bununla ilişkili olarak mera durum ve sağlık sınıfı üzerine etki yaptığı kaydedilmiştir. Mera taşıma kapasitesi kesimler arasında farklılık göstermiştir. Hafif eğimli mera kesimleri daha yüksek ham protein oranına sahip olurken dik eğimli mera kesimlerinin ise daha yüksek ADF ve NDF oranına sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in four rangeland sites having different slope (0 – 10%, 10 – 30%, 30 – 60% and 60% and over) in Kosk Village of Yakutiye Town of Erzurum Province in the year of 2016. In this study, botanical composition, canopy coverage ratio, similarity index, rangeland quality score, rangeland health condition and health class, carrying capacity, available forage production and crude protein, ADF and NDF contents of forage were investigated. In the rangeland sites, 87 plant species were recorded and Intermediate wheatgrass (Agropyron intermedium) was common grass and Milkvetch (Astragalus sp.) species was common legume species. There were significant differences in terms of grasses, legumes and the other families ratios between rangeland sites. Similarity index values was also different between rangeland sites. Canopy cover ratio decreased in steep sloping rangeland sites while it increased in gentle slope sites. Different slope grades had effects on rangeland quality and condition and health class associated with rangeland quality. Canopy coverage ratio showed difference between rangeland sites. It was determined in gentle sloping rangeland sites higher crude protein ratios while steep sloping rangeland sites had higher ADF and NDF ratios.