Obez ve obez olmayan fare modellerinde adipoz doku orjinli mezenkimal kök hücrelerin senesense olan yatkınlıklarının belirlenmesi
Determination of senesence susceptibilities of adipose tissue-originated mesenchymal stem cells from obese and non-obese mouse models
- Tez No: 513783
- Danışmanlar: PROF. DR. SERVET ÖZCAN, PROF. DR. MİNOO HASSANZADEH FAALASLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Günümüzün önemli sağlık sorunlarından biri olan obezite, sürekli bir pozitif enerji dengesinin sonucu olan vücut yağının patolojik fazlalığıdır. Hücre kültüründe hücrelerin bölünme sayısının artmasıyla telomer fonksiyonu bozulur ve/veya DNA hasarıyla hücreler replikatif senesens sürecine girer. Bu Tez çalışmasında, normal besinle beslenen (NF) standart kilolu ve yüksek yağ içerikli (HFD) besinle beslenen obez C57BL6 ırkı farelerden adipoz doku orjinli mezenkimal kök hücreler (ADOMKH) elde edildi. Elde edilen bu hücrelerin, kültürdeki 14. (erken kültür) ve 30. (geç kültür) günlerinin sonunda senesense olan yatkınlıkları belirlendi. Tez çalışması sonunda HFD/obez farelerinin NF/kontrole göre vücut ağırlık farkı en az 10 gram arttı. Glikoz toleransının NF'e göre HFD'te ciddi şekilde bozulduğu gözlemlendi. 30. gün senesens testleri sonucunda, NF'ye (% 12.33) göre HFD'te (% 35.83) β-gal pozitif ve G2/M fazında kalan (NF'te % 43.68 ve HFD'te ise % 87) hücre sayısının daha fazla olduğu bulundu. MTT sitokimyasal boyama yönteminin kullanıldığı proliferasyon testi sonucuna göre HFD grubunun NF'e göre hücre proliferasyonunun daha düşük olduğu bulundu. Annexin V ile gerçekleştirilen apoptoz testi sonucuna göre ise HFD apoptotik hücre sayısının (% 10.16) NF'e göre (% 7.27) daha fazla olduğu bulundu. Bu sonuçlar obezitenin ADOMKH'lerde senesense olan yatkınlığı daha fazla artırdığı düşünüldü. Rejeneratif tıbbı tedavide kullanılan ADOMKH'lerin donörlerinde obezite durumunun dikkate alınmamasının doğruluğu sorgulanmalı ve araştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Obesity one of today's major health problems, is the pathological excess of body fat the result of a continuous positive energy balance. By increasing the number of cell divisions in cell culture, telomeric function is impaired and / or DNA damage causes cells to enter the replicative senescence process. In this thesis study, adipose tissue derives mesenchymal stem cells (ADOMSCs) were obtained from C57BL6 strain mice fed with normal diet (NF) and C57BL6 strain mice fed with hidg fat diet (HFD). These obtained cells were determinated as senescence at the end of 14th (early culture) and 30th (late culture) days in culture. At the end of thesis study, body weight difference of HFD / obese mice compared to NF / control increased by least 10 grams. Glucose tolerance was observed at more severe level in the HFD compared to the NF. As a result of 30 days senescence tests, the number of β-gal positive cells (NF 12.33 % and HFD 35.83 %) and G2/M cells (NF 43.68 % and HFD 87 %) in HFD were found to be higher than the NF. The cell proliferation of the HFD group relative to the NF was found to be lower than that of the proliferation test using the MTT cytochemical staining method. According to the result of apoptosis test with Annexin V, it was found that the number of apoptotic cells was higher in HFD (10.16 %) than in NF (7.27 %). As a result, obesity it thought to increase the susceptibility to senescence in ADOMSCs. The correctness of not taking into account of obesity situation in donors of ADOMSCs which using for treatment in regenerative medicine should be questioned and investigated.