Işıklı cam resmi (vitray)
- Tez No: 51379
- Danışmanlar: PROF. ABDULLAH DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Vitrayın teknik yönünün incelendiği tezin ilk bölümünde tanımı, tarihçesi ve günümüz öncesi ve sonrası kullanım alanlarındaki çeşitliliği ele alındı. İkinci bölümde ise vitray için gerekli olan ışığın önemi ve vitrayda gerçekten estetik olarak gözde bir beğeni etkisi yaratması gerektiği belirtildi. Teknik uygulamanın gerçekleşmesinin sadece, el becerisine kaldığı, fakat özgün bir vitrayın ortaya koyulmasının sadece tekniğe değil, ışıkla birleştiği andaki görkemliliğine bağlı olduğu anlatılmaya çalışıldı. Bu doğrultuda yapılan çalışma resim ve şekillerle desteklendi. Işık'tan sonra vitrayda kullanılan cam türleri ele alındı. Üçüncü bölümde, vitray tekniklerinin başlangıcından bize geçişindeki farklılığı ve daha sonra çıkan bir çok teknik uygulama aşamalanyla anlatılmaya çalışıldı. Bu bölüm şekillerle daha anlaşılır hale getirildi. Bu bağlamda araştırmayı inceleyen herkesin kolayca okuyup, özgün anlamda işler çıkarabileceği düşünülerek tamamlandı. Dördüncü ve son bölümde ise bütün bu teknik aşamaların gerçekleşmesi için iyi bir tasarım bilgisine sahip olunması gerektiği düşünülerek, tasarımın tanımıyla, vitray uygulamasındaki tasarım farklılıkları, yapılan tasarımın mekana uyumluluğunun önemli bir faktör olduğu belirtildi. Ayrıca hangi tasarımın, hangi mekana, hangi teknikte uygulanabileceği, yanlış bir tasarımla başlanan uygulamanın, görsel bozukluğa neden olacağı belirtildi. Normal bir cama gözüyle -vı-yapılan, bir kaç vitray tasarımı da örnekle gösterildi. Son bölümde belirtilen tasarım aşaması vitray sanatında temel taşlardan birini oluşturur. Tasarım aşaması teknik uygulama kısmının titizliği ve düzenliliği kadar, uygulamaya geçişteki ilk adımı oluşturduğu için gerekli görüldü. Okullarda verilen bu konudaki eğitim içerisinde, öğrencinin bu aşamadaki eksikliği gözlendiğinden dolayı ekleme zorunluluğu hissedildi. vıı-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the first chapter of this thesis study, stained glass is analyzed technically, in the periphory of the definition, history and diversity of its uses. In the second chapter, the importance of ugut for stained glass and its vitality in creating visual aesthetical satispaction is mentioned. Also in this chapter there is an effort to explain that although the technical application is only dependent on handcraft ability, creating a unique work of stained glass is not only related to the technique but to the gorgeous moment when the stained glass realts with ugut as well. The study carried on this diraction is supported with pictures and diagrams Types of glass used for stained glass is explained afterwards. In the third chapter the aim is to explain evolution of stained glass techniques and other technical applications which emerged afterwards. Sinle there is a technical language, diagrams are used to make it simpler for deserarchers and to guide them in their effort to create unique works of stained glass. In the last chapter, keeping in mind that it is necessary to possess adequate design knowledge. To realize those technical duases, the definition of design, the diversity of design in stained glass aplication, and the compatibility of design and space is discussed. It is also discussed which design can be applied to which space with what technique, and an application originating from an inadequate design may lead to visual distortion. There are examples of ordinary glasswork designs. -vm-The design phase which is mentioned in the last chapter is one of the basic factors of stained glass art. The design phase is as important as the organized structure of technical application process, sinle it is the first step in application and because there is a lack of knowledge among studenst about design process, it was necessary to include this topic. -IX