Serebral palsi'li çocuklarda simüle hippoterapi eğitiminin etkinliği
The effectiveness of hippotherapy simulation training in children with cerebral palsy
  1. Tez No: 513799
  2. Yazar: CANAN GÜNAY YAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜBEYİR SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Amaç: Simüle hippoterapi eğitiminin Serebral Palsi'li çocuklar üzerindeki etkinliğini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 5-15 yaş arası, 30 SP'li (17 hemiparetik, 13 diparetik) çocuk alındı. Hippoterapi simülasyon eğitimi için Horse Riding Simülatör cihazı (HRS) kullanıldı. Çocuklar 8 hafta, haftada 2 kez, 45 dakika Nörogelişimsel Tedavi (NGT) sonrasında 8 hafta, haftada 2 kez, 30 dakika HRS ve 15 dakika NGT tedavisi aldı. Çocuklar tedavi öncesi, 8. ve 16. hafta sonunda PEHA, MAS, Myoton®PRO, KMFÖ-88, GEÖ, Wee-FIM, Pedalo® Sensamove Denge Testi, PDS ve WinTrack Yürüme Platformu ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: To study of the effects of simulated hippotherapy training on children with cerebral palsy. Study design/ methodology: 30 children with CP (17 hemiparesis, 13 diparesis) aged 5-15 years, Horse Riding Simulator (HRS) was used for hippotherapy simulation training. Firstly, Neurodevelopmental Therapy (NDT) was performed for 45 minutes, twice a week, for 8 weeks. Subsequently, HRS+NDT was performed for 30 and 15 minutes respectively, twice a week, for 8 weeks. Children were assessed pre-treatment, at the end of 8th and 16th week by ROM, MAS, Myoton®Pro, GMFM-88, Wee-FIM, TIS, Pedalo® Sensamove Balance Test, PBS and WinTrack Platform.