Franchising sisteminde satış gücü yönetimi ve Mc Donald's işletmelerinde bir uygulama
- Tez No: 51382
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NECDET TİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Günümüzde modern pazarlama kavramı önem kazanmaktadır. Bu kavram tüketicilerin istekleri üzerine kurulmuştur. Franchising modern pazarlamanın en önemli unsuru olan tüketicilere önem veren bir pazarlama sistemidir. Amerika ve Batı Avrupada uzun zamandır kullanılmasına rağmen ülkemiz için yenidir. Amerika ve Batı Avrupadaki birçok şirket son zamanlarda yaygınlaşan bu sistemle ülkemize gelmektedir. Bu çalışma da öncelikle Türkiye için yeni bir terim olan Franchising sistemi araştırılmıştır. İkinci bölümde Franchising sistemiyle çalışan şirketlerde pazarlama unsurları incelendi. Üçüncü bölümde satış kavramı ve satış yönetimi incelendi. Dördüncü bölümde ülkemizde Franchising sistemi ile çalışan ve bu sistemin iyi bir örneği olarak kabul edilen McDonald's şirketi ve retaurantlarında uygulaması araştırıldı. Bu çalışmanın amacı, şirketlerde satış gücü yönetiminin önemini ortaya çıkartmaktır. Böylece satış ve satış gücü yönetiminin şirketlerin başarısını nasıl etkilediği ortaya çıkacaktır. Sonuç ve öneriler bölümünde şirketlerde satış gücüyle ilgili olarak ortaya çıkabilecek sorunlara değinilmiş ve satış gücünün başarısını artırmak için çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The concept of modern marketing has gained importance now a days. This concept is established on whishes of consumers. Franchising is a marketing system which emphasizes consumers who are the most important element of modern marketing, although, it has been used in USA and West Europa for a long time, it is new for our country. May companies in USA and West Europa have come to our country with this system which spreads new a days. In this study, firstly, Franchising system which is a new term for Türkiye was researched. In the second chapter elements of marketing were researched in the companies which work with Franchising system. In the third chapter, the concept of selling and the power of selling management are researched. In the fourth chapter, management of selling examined carefully in McDonald's company and it's restaurants which work with Franchising system and accepted as a good model of this system in our country. The aim at this study is to find out the importance of the power of selling management in the companies. So finding out the importance of selling and power of selling management, how it effects the suggest of the companies will be proved. In the conclusion and suggestion part, it is thouched on problems which can be occured in the companies related with power of selling and it is proposed some suggestions to increase achievement of the power of selling.