Üreme çağındaki kadınlarda yaşam kalitesini etkileyen faktörler ve depresif belirtilerin düzeyi
Factors affecting quality of life and the level of depressive symptoms in women during reproductive age
- Tez No: 513824
- Danışmanlar: PROF. DR. NAİM NUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma üreme çağındaki kadınların yaşam kalitesini etkileyen faktörleri ve depresif belirti düzeyiniortaya koymak için yapılmıştır.Araştırma Sivas ili merkezde bulunan 11 ASM de 15.04.2016-15.02.2017 tarihleri arasında yürütülmüştür. Sosyodemografikveriformuilebireylerin;yaş, medeni durum, eğitim durumu, mesleği, sosyal güvence durumu, aylık gelir durumu gibi bilgileri sorgulanmıştır.Beden kütle indeksi (BKİ) hesaplanmıştır. Bireylerinyaşam kalitesini değerlendirmek İçin SF 36 (Short Form 36) ve depresyon durumunu belirlemek için BDE (Beck Depresyon Envanteri) uygulanmıştır.Çalışmamızdan elde edilen veriler SPSS (ver 22.0) programına yüklenerek verilerin değerlendirilmesinde parametrik test varsayımlar yerine getirildiğinden, (Shapiro-Wilk) bağımsız gruplarda iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi (student t) , varyans analizi,Varyans analizi sonucunda farklılık yapan grup yada grupları bulmak için Tukey testi, sayımla elde edilmiş verilerin değerlendirilmesinde 2*2 düzenlerde ve çok gözlü düzenlerde ki-kare testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the factors affecting the quality of life of women in reproductive age and the level of depressive symptoms. The study was carried out between 15.04.2016-15.02.2017 in 11 ASM located in the center of Sivas province. With the sociodemographic data form, information such as individuals' age, marital status, educational status, occupation, social security status, monthly income level was questioned. Their Body mass index (BMI) was calculated. SF 36 (Short Form 36) was used to assess the quality of life of the individuals and BDE (Beck Depression Inventory) was used to determine depression status.of them The data obtained from our study was uploaded to the SPSS (ver. 22.0) program. Since the parametric test assumptions were already performed, the significance test (student t) and variance analysis of the difference between the two means was used in independent groups (Shapiro-Wilk). The Tukey test was used to find groups that showed a difference as a result of the variance analysis. In the evaluation of the data obtained by counting, the chi-square test was used in levels 2*2 and multispan.