Total diz artroplastisi uygulanan hasta grubunda osteoartrit ve osteoporoz ilişkisinin radyolojik ve patolojik ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of osteoarthritis and osteoporosis radiologically and pathologicly in total knee arthroplasty patients
  1. Tez No: 513825
  2. Yazar: MEHMET ALİ TOKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ŞAHAP ATİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Bu çalışmada popülasyonun yaşlanması ile sıklıkları giderek artmakta olan osteoartrit ve osteoporozun ilişkisi ve trabeküler kalınlığın bu hastalıkların mekanizmasındaki yerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma hastanemize başvuran ve primer osteoartrit tanısı konularak eklem rekonstrüksiyonu yapılan hastalarla yapılmıştır. Hastalar radyolojik görüntüleri ile Kellgren Lawrence sınıflandırmasına göre gruplandırılmıştır. Hastalara kemik mineral yoğunluğu ölçümü yapılmış ve cerrahi işlem sırasında kemik örneği alınarak osteoporoz incelemesi yapılmak üzere patoloji laboratuvarına gönderilmiştir. Kemik doku incelemesi konusunda uzman iki ayrı patolog tarafından çift kör olarak yapılmıştır. İstatistiksel analizlerde Ki-kare, Kruskal-Wallis testleri kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya yaşları 50 ile 84 arasında değişen toplam 62 hasta dâhil edilmiştir. Yaş arttıkça osteoporoz seviyesinin de arttığı tespit edilmiş (p: 0,031) ve vücut kitle indeksi fazla olan hastalarda ise osteoporoz istatistiksel olarak daha az tespit edilmiştir (p: 0,033). Osteoartrit seviyesi ile trabekül kalınlığı karşılaştırıldığında ise trabekül kalınlığı ortalamanın üzerinde olan deneklerin sayısının osteoartrit seviyesi arttıkça arttığı görülmüştür (p: 0,045). Tartışma: Denekler radyolojik olarak incelendiğinde %35,3'ü osteoporotik %52,9'u ise osteopenik seviyede çıkmıştır. Osteoporozun osteoartrit hasta grubunu da es geçmediği görülmektedir. Çalışmada yapılan ölçümlerde osteartritin erken evrelerinde trabeküler kalınlığın ince olduğu tespit edilmiş ve bu sonuç bize osteoartritin tüm subkondral bölgede trabeküler mikro mimarinin bozulması ile başlıyor olabileceğini düşündürmüştür. Bifosfonatların erken evre osteoartrit olgularında ağrı ve progresyonu yavaşlatması da böylece açıklanabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Osteoarthritis and osteoporosis prevelances are increased with the aging of population. It was aimed to investigate relation between osteoarthritis and osteoporosis also mechanism of trabecular thickening. Material and Method: This study was performed on patients who had joint reconstruction with primary osteoarthritis were included. Patients grouped according to Kellgren Lawrence classification. Bone mineral density of the patient was measured; subchondral bone sample was taken during the surgery and sent to pathology laboratory for examination. Specimen was analysed by two pathologist with double blind tecnique. Chi-square and Kruskal-Wallis tests were used as analysis method. Result: A total of 62 patients, aged between 50 and 84 years, were included in the study. It was determined that osteoporosis level increased with aging (p: 0,031) and decreased in patients with higher body mass index (p: 0.033). When osteoarthritis level and trabecular thickness were compared, it was seen that the number of subjects, above the mean of trabecular thickness, increased as the level of osteoarthritis increased (p: 0,045). Discussion: When the subjects were examined radiologically, 35.3% of the patients were osteoporotic and 52.9% of the patients were osteopenic. It is understood that osteoporosis is frequently seen in the osteoarthritis patient group. It was determined that the trabecular thickness was thin in early stages of osteoarthritis and the result showed to us that osteoarthritis may be starting with the disruption of the trabecular micro-architecture in the entire subchondral region. It can also be explained that bisphosphonates retard pain and progression in early stage osteoarthritis cases.