Siyanotik pediatrik hastalarda kardiyopulmoner bypass esnasında ultrafiltrasyon uygulanan ve uygulanmayan hastalar arasında preoperatif ve postoperatif dönemde karaciğer, böbrek fonksiyonları ve kan sayımı değerlerinin karşılaştırılması
Comparison of liver functions and blood count value in preoperative and postoperative period between ultrafiltration and non-influenced patients during cardiopulmonary bypass in cyanotic pediatric diseases
- Tez No: 513827
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Perfüzyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Kalbi organlar arasında yaşayan ve ölen en son organ ve ruhun makinesi olarak tanımlayan Ambrose Pare'nin sözlerinden üç asır sonra bile kalbe müdahale etmek imkansız olarak düşüncelerde ki yerini korumuştur. Bu nedenle kalp cerrahisinin başlangıcı 20. Yüzyılın başlarına kadar beklemişdir. Kan dolaşımının '' De Motu Cordis '' adlı kitabında William Harvey tarafından ilk kez tanımlanması ekstrakorporeal dolaşım için bir başlangıç olarak kabul edilebilir. Kalp akciğer makinesinin bulunması ve geliştirilmesi ile KPB gerçekleştirilmeye başlanmış ve açık kalp cerrahisinin gerçekleştirilmesine imkan sağlanmıştır. KPB ile ilgili ilk ve en önemli gelişmelerden birisi tıp fakültesi öğrencisi Jay Mclean tarafından 1916 yılında heparinin bulunmasıyla başlamıştır. Heparinin bulunmasıyla koagülasyonun engellenmesi ekstrakorporeal dolaşım sisteminin çalışması fikri gerçekleştirilebilir olarak gösterilmiş ve çalışmalar hızlandırılmıştır. Günümüzde konjenital kalp hastalığı görülme sıklığı %0,6'dır. Bu hastaların her 1000 tanesinin 75'ini doğumda var olan ufak ventriküler septal defektler (VSD) ve diğer önemsiz lezyonlar oluşturur. Tüm konjenital hastalıkların %60'ını VSD, ASD, PDA, pulmoner stenoz (PS) ve aort koarktasyonu(AK) oluşturur. Pediatrik kalp cerrahisi tarihindeki ilk başarılı operasyon John Streider tarafından 1937 yılında PDA'un bağlanması olmuştur. Bu tarih konjenital kalp cerrahisinin başlangıcı olarak kabul edilmektedir. Konjenital kalp hastalıkları cerrahisinde kullanılan pediatrik kardiyopulmoner bypass total vücut sıvısında ve damar geçirgenliğinde artışa neden olur. Dokular aralarına sızan bu sıvı organ fonksiyonlarında bozulmalara neden olmaktadır. Ultrafiltrasyon, çocuklarda kardiyopulmoner bypassa bağlı oluşan toplam vücut sıvı artışının neden olduğu organ fonksiyon bozukluklarını önlemek amacıyla geliştirilmiştir. Bu çalışmayı yapmaktaki amacımız siyanotik pediatrik hastalarda ultrafiltrasyon kullanımının PaO2, FİO2, PaO2/FİO2, ALT, AST, BUN, kreatinin, üre, CRP, hematokrit, PLT, laktat ve hemoglobin değerleri üzerine etkisini değerlendirmektir. Çalışmamızda ultrafiltrasyon kullanılan(grup 1 n=20) ve ultrafiltrasyon kullanılmayan(grup 2 n=20) olacak şekilde toplam 40 hasta dahil edildi. Bu parametrelerin değerlendirilmesi amacıyla operasyon öncesinde ve operasyon sonrasında belirli periyotlarla(2.saa ve 26.saat) alınan değerler retrospektir olarak değerlendirildi. Elde ettiğimiz bu veriler istatistiksel olarak değerlendirildi. İki grup arasında ki karşılaştırmada PaO2, FİO2, PaO2/FİO2, ALT, AST, BUN, kreatinin, üre, CRP, hematokrit, PLT ve laktat değerleri arasında anlamlı bir farklılık saptandı. (p>0,05) Fakat hemoglobin değerleri arasında anlamlı bir farklılık saptanamadı. (p>0,05) Operasyon esnasında kross klemp ve kross klemp sonrası pompadan ayrılma sürelerinde anlamlı bir farklılık saptanırken yoğun bakım, entübasyon ve hastanede kalma sürelerinde anlamlı bir farklılık saptanamadı.(p>0,05)
Özet (Çeviri)
Even after three centuries of the words of Ambrose Pare, who describes the heart as the last organ and soul machine that lived and died, the heart protects its place in the minds as impossible to intervene. The heart surgeon was waiting until the beginning of the 20th century. The initial definition of blood circulation by William Harvey in his book“De Motu cordis”can be regarded as a start for extracorporeal circulation. With the introduction and development of a heart lung machine, CPB has begun to be realized and an open heart surgeon has been made available. One of the first and most important developments in CPB began with the finding of heparin in 1916 by Jay McLean, a medical faculty student. The inhibition of coagulation by the presence of heparin showed the idea of extracorporeal circulatory system work to be feasible and accelerated to work. Today, the incidence of congenital heart disease is 0.6%. 75 of every 1000 of these patients present with minor ventricular septal defects (VSD) and other minor lesions present at birth. VSD, ASD, PDA, pulmoner stenosis (PS) and coarctation (EC) constitute 60% of all congenital diseases. The first successful operation on pediatric cardiac surgery was the connection of PDA by John Streider in 1937. This date is regarded as the beginning of congenital heart surgeon. The pediatric cardiopulmonary bypass used in congenital heart disease surgeries causes an increase in total body fluid and vascular permeability. These fluid leaking into the tissues causes deterioration of organ function. Ultrafiltration has been developed to prevent organ dysfunctions caused by total body fluid increase due to cardiopulmonary bypass in children. The aim of this study is to evaluate the effect of ultrafiltration on PaO2, FIO2, PaO2/FIO2, ALT, AST, BUN, creatinine, urea, CRP, hematocrit, PLT, lactate and hemoglobin values in cyanotic pediatric patients. A total of 40 patients were included in our study, with ultrafiltration (group 1 n = 20) and no ultrafiltration (group 2 n = 20). In order to evaluate these parameters, the values obtained at certain periods (2nd and 26th hours) before and after the operation were evaluated retrospectively. We obtained this data statistically. There was a significant difference between PaO2, FIO2, PaO2/FIO2, ALT, AST, BUN, creatinine, urea, CRP, hematocrit, PLT and lactate values in the comparison between the two groups. (p> 0.05). However, there was no significant difference between hemoglobin values. (p> 0,05) There was no significant difference in intensive care, intubation and hospitalization periods when there was a significant difference between the time of the crossing clamp and the crossing clamp after the operation. (P> 0.05)