Açık kalp cerrahisi uygulanan siyanotik ve nonsiyanotik pediatrik hastalarda albumin ve globulinin prognostik değeri
Prognostic value of albumin and globulin in cyanotic and non cyanotic pedi̇atri̇c patients undergoing open heart surgery
- Tez No: 538655
- Danışmanlar: UZMAN ÖMER FARUK ŞAVLUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Giriş: Vücut serum total proteini albumin ve globulinden meydana gelir. Hipoalbuminemi karaciğer hastalığı, nefrotik sendrom, yanıklar, protein kaybettiren enteropati, yetersiz beslenme, inflamasyon ve metabolik stres nedenli olabilir. Cerrahi hastalarda; hipoalbuminemi bir risk faktörü olarak tanımlanmıştır. Konjenital kalp hastalığı olan çocuklarda serum albumin konsantrasyonu ve ayrıca pediatrik kalp cerrahisi sonrası hipoalbuminemi mortalite ve morbidite ile ilişkisini gösteren çalışmalar vardır. Kardiyopulmoner bypass (KPB)'ın başlattığı inflamatuar yanıt sonrası immun sistemin selüler ve humoral komponentlerinin fonksiyon ve sayılarında değişiklikler meydana gelir. KPB'da hemodilüsyon, immunglobulinlerin yıkımı ve sistemik inflamasyon nedeniyle postoperatif hipogamaglobulinemi görülme nedeni olabilir. Amaç: Açık kalp cerrahisi uygulanan konjenital kalp hastalıklı çocuklarda serum albumin ve globulinin konsantrasyonlarının mortalite ve morbidite üzerine etkinliğini değerlendirmektir. Materyal ve Metod: Kasım 2016 ile Eylül 2017 tarihleri arasında Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesinde açık kalp cerrahisi uygulanan siyanoze ve non siyanoze konjenital kalp hastalığı olan 168 hasta çalışmaya alındı. Hastaların 92'si erkek 76'sı kız çocuğu idi. Çalışmaya dahil edilen hastaların 17'si (%10) kaybedilmiştir. Bu hastalar grup 2 olarak tanımlanmıştır. 151 hasta (%90) sağlıklı şekilde taburcu edilmiş ve bu hastalar grup 1 olarak belirtilmiştir. Tüm grupların serum albumin ve globulin konsantrasyonları preoperatif dönemle, operasyon sonunda, postoperatif 1. ve 2. günlerde kaydedildi. Hastanın demografik özellikleri, cerrahi parametreler, postoperatif mortalite, mekanik ventilatör süreleri, yoğun bakım ve hastane kalış süreleri, postoperatif inotrop skorları, karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri kaydedildi. Bulgular: Demografik veriler gruplar arasında karşılaştırıldığında hastaların yaşları arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark yokken, ağırlıkları arasında anlamlı bir fark gösterildi (p=0,003). Cerrahi veriler olarak operasyon, kardiyopulmoner bypass, aort kross klemp süreleri karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p=0,005 ve p=0,01). Hastaların yoğun bakım sürecinde mekanik ventilatör sürelerinde ve yoğun bakımda kalış süreleri arasında anlamlı fark gösterildi (p=0,001; p=0,001). Preoperatif ve postoperatif serum albumin ve globülin değerlerinin gruplar arası karşılaştırılmasında, Grup 2'de preoperatif ve postoperatif albumin değerleri ve postoperatif globulin değerleri Grup 1'den anlamlı olarak düşük bulundu (sırasıyla p değerleri 0,01, 0,001, 0,003). Grupların preoperatif ve postoperatif karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri karşılaştırıldığında; böbrek fonksiyon testlerinde preoperatif ve postoperatif anlamlı bir fark görülmedi. Karaciğer fonksiyon testlerinde preoperatif ve postoperatif ALT değerleri arasında anlamlı fark bulunmadı. Postoperatif AST değerleri istatistiksel olarak farklı bulundu (p=0,01). Sonuç: Çalışmamızda konjenital kalp cerrahisi uygulanan pediyatrik hastalarda KPB sonrası serum albumin ve globulin değerlerinde düşme olduğunu gösterdik. Aynı zamanda albumin ve globulindeki bu düşme ile yoğun bakım ve mekanik ventilasyon süreleri arasında negatif korelasyon olduğunu saptadık. Sonuç olarak; serum albumin ve globulinin basit fakat rutin monitörizasyonları ile mortalite ve morbidite risklerini belirlemede etkin rol oynadığını tespit ettik.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INTRODUCTION: The body's serum protein comes from albumin and globules. Hypoalbuminemia may be caused by liver disease, nephrotic sendrome, burns, protein–losing enteropathy, malnutrition, inflamation and metabolic stress. Hypoalbuminemia is defined as a risk factor in surgical patients. There are studies showing the effect of albumin concentration in children with congenital heart disease and also hypoalbuminemia after pediactic cardiac surgery with mortality and morbidity. After cardiopulmonary bypass (CPB) the functions and the numbers of the cellular and humoral components of the adaptive extravasation in to the interstitial space because of hemodilution during CPB, destruction of immunoglobulins and systemic inflammation. AIM: To evaluate the efficacy of serum albumin and the concentrations of globulin on mortaliy and morbidity in children with congenital heart disease who underwent open heart surgery. Materials and Methods: From November 2016 to September 2017, 168 cyanotic and non cyanotic patients with congenital heart disease who underwent open heart surgery in Kartal Koşuyolu High Special Education and Reseach Hospital, were included in study. 92 of the patients were male and 76 of them were female. 17 patients (%10) open heart surgery patients were lost. These patients were divided into two groups. Lost patients named group 2. 151 patients ( %90) were discharged healthily and they were named group 1. All the groups serum albumin and globulin concentrations were recorded preoperatively and postoperative (at the end of the operation) and 1. and 2. days postoperatively. The demographic characteristics of the patient, surgical parameters, postoperative mortality, mechanical ventilator duration, intersive care unit stay, hospital stay, postoperative inotropic score, liver and kidney function tests were recorded. Results: When the demographic datas were compared between the groups, a statiscally significant difference didn't come true between the ages of the patients, but there was a meaningful difference between the weights of the patients (p=0,003). There was statiscally significant difference between operation, cardiopulmonary bypass and aortic cross clamp periods as surgial data (p=0,005 and p=0,01). Significant difference were found in the durations mechanical ventilation and intensive care stay durations in intensive care patients (p = 0.001, p = 0.001).There was a significant difference between preoperative and postoperative albumin and postoperative globulin levels when comparing the albumin and globulin values of the preoperative, postoperative day of the groups (p=0,01, p=0,001, p=0,03). When the preoperative and postoperative liver and renal function tests of the groups were compared; there was no significant difference in renal function tests preoperative and postoperative periods.There was no significant difference preoperative and postoperative ALT values of liver function tests. Postoperative AST values were statistically different (p=0,01). Conclusion: In our study, we showed that serum albumin and globulin values decreased after CPB in pediatric patients who underwent congenital heart surgery. At the same time, there was a negative correlation between this decrease in albumin, globulin and the duration of mechanical ventilation. As a result, cardiovascular malformations are the most common type of congenital malformation, with simple but routine monitoring of serum albumin and globulin in determinig the risk of mortality and morbidity.