Açık kalp cerrahisi geçiren pediyatrik hastalarda kardiyopulmoner bypass sırasındaki arteriyel oksijen basıncı düzeylerinin postoperatif sonuçlar üzerine etkileri
The effects of arterial oxygen pressure levels during cardiopulmonary bypass on postoperative outcomes in pediatric patients undering an open heart surgery
- Tez No: 666273
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR GEYLAN IŞIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Kardiyopulmoner bypass esnasında meydana gelen inflamatuar yanıt ve kullanılan moleküler oksijen, serbest oksijen radikalleri ile oksidatif stresin oluşumuna sebep olur. Meydana gelen oksidatif stres biyomoleküllerin, özellikle lipid peroksidasyon yoluyla, yapı ve fonksiyonlarında hasarlanma yoluyla postoperatif süreçte meydana gelen mortalite ve morbiditeden sorumludur. Biz de yaptığımız çalışma ile kardiyopulmoner bypass süresince uygulanan oksijen düzeylerinin postoperatif klinik sonuçlar üzerine etkilerini araştırdık. Gereç ve Yöntem: Retrospektif olarak yaptığımız çalışmamızda 260 hasta dosyası tarandı. Kardiyopulmoner bypass süresince ulaşılan maksimum PaO2 düzeyleri üç grupta toplandı (PaO2=100-199 mmHg; PaO2=200-299 mmHg; PaO2≥300 mmHg). İnflamatuar yanıt SIRS hesaplanarak, perfüzyon ; laktat, kreatinin ve idrar miktarı ile, kardiyak performans da inotrop skorları hesaplanarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızın sonunda kardiyopulmoner bypass süresince uygulanan yüksek oksijen düzeyleri ve mortalite ilişkili bulundu. SIRS gelişimi açısından siyanotik ve asiyanotik hastalar ya da gruplar arasında anlamlı ilişki saptanamadı. Sonuç: Yüksek oksijen düzeyleri mortalite ile yakından ilişkilidir. Bu yüzden her ne kadar yararlı etkinliği de gösterilmiş olsa da suprafizyolojik düzeyde oksijen kullanılırken dikkatli olunması gerektiğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Objective: The inflammatory response that occurs during cardiopulmonary bypass and the molecular oxygen used cause the formation of free oxygen radicals and oxidative stress. The resulting oxidative stress is responsible for the postoperative mortality and morbidity caused by damage to the structure and function of biomolecules, especially through lipid peroxidation. In our study, we investigated the effects of oxygen levels applied during cardiopulmonary bypass on postoperative clinical results. Materials and Methods: In our retrospective study, 260 patient files were scanned. Maximum PaO2 levels reached during cardiopulmonary bypass were collected in three groups (PaO2= 100-199 mmHg; PaO2= 200-299 mmHg; PaO2≥300 mmHg). By calculating the inflammatory response SIRS, perfusion; The lactate, creatinine and urine amount were evaluated, and the cardiac performance was evaluated by calculating the inotrope scores. Results: At the end of our study, high oxygen levels applied during cardiopulmonary bypass and mortality were found to be related. There was no significant relationship between cyanotic and acyanotic patients or groups in terms of SIRS development. Conclusion: High oxygen levels are closely associated with mortality. Therefore, we think that caution should be exercised when using supraphysiological oxygen, although its beneficial efficacy has also been demonstrated.