Çaldıran'da yetiştirilen akkaraman koyunlarının bazı verim özelliklerinin araştırılması
The investigation of some production traits of akkaraman sheep bred in Çaldiran
  1. Tez No: 513832
  2. Yazar: CİHAT TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHATTİN ÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Türkmen C, Çaldıran'da Yetiştirilen Akkaraman Koyunlarının Bazı Verim Özelliklerinin Araştırılması. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Zootekni Anabilim Dalı, Veteriner Programı, Yüksek Lisans Tezi, Van, 2018. Bu çalışma; Van ili Çaldıran ilçesinde yetiştirilen Akkaraman koyunlarının döl verimi ile kuzularının büyüme ve yaşama gücü özelliklerinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın hayvan materyalini, Van ili Çaldıran ilçesindeki 2016-2017 yetiştirme dönemine ait iki farklı özel hayvancılık işletmesinde yetiştirilen toplam 237 Akkaraman koyunu ve bunlardan elde edilen 221 kuzu oluşturmuştur. Akkaraman koyunlarında döl verimini belirlemek için; gebelik oranı, kısırlık oranı, doğum oranı, abort oranı, tek doğum oranı, ikiz doğum oranı, bir doğuma kuzu sayısı ve kuzu verimi oranları tespit edilmiştir. Akkaraman kuzularında büyüme ve yaşama gücünün belirlenmesi amacıyla; doğum ağırlığı, 15. gün, 30. gün, 60. gün ve 90. günde (sütten kesim dönemi) olmak kaydıyla canlı ağırlık tartımları yapılmıştır. Çalışmada döl verimi parametreleri olan gebelik oranı, kısırlık oranı, doğum oranı, abort oranı, tek doğum oranı, ikiz doğum oranı, bir doğuma kuzu sayısı ve kuzu verimi oranları sırasıyla %91.14, 8.86, 89.88, 1.39, 96.25, 3.75, 1.03 ve 93.25 olarak tespit edilmiştir. Akkaraman kuzularına ait doğum ağırlığı, 15., 30., 60. ve 90. günde tespit edilen canlı ağırlık değerleri sırasıyla 4.29, 6.76, 9.30, 14.44 ve 19.69 kg olarak tespit edilmiştir. İncelenen dönemlere göre 60.
Özet (Çeviri)
Turkmen C, The Investigation of Some Production Traits of Akkaraman Sheep Bred in Çaldıran. Van Yuzuncu Yil University, Institute of Health Sciences, Department of Zootechnics, Veterinary Program, M. Sc. Thesis, Van, 2018. Aim of this study was investigated the growth, survival characteristics and fertlity of the lambs of Akkaraman sheep grown in the Çaldıran district of Van province. The animal material of this study was 237 Akkaraman sheep and 221 lambs breeding in a private farming belong period 2016-2017 in Çaldıran. The rates of pregnancy, infertility, birth, abortion, single birth, twin birth, the mean number of lambs born at birth and lamb yield of Akkaraman sheep were determined. The birth weight, 15th, 30th, 60th and 90th day of Akkaraman lambs were determined survival rates and growth of lambs. The rates of pregnancy, infertility, birth, abortion, single birth, twin birth, the mean number of lambs born at birth and lamb yield of Akkaraman sheep were general means 91.14%, 8.86%, 89.88%, 1.39%, 96.25%, 3.75%, 1.03 and 93.25% respectively. The birth weight, 15th, 30th, 60th and 90th day growth of Akkaraman lambs were general means 4.29, 6.76, 9.30, 14.44 and 19.69 kg respectively.