Adölesanlarda uyku kalitesi ve öfke kontrolü arasındaki ilişki ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
The relationship between sleep quality and anger control in adolescents and determining the affecting factors
- Tez No: 513833
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDA ÇELEBİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı, adölesanların uyku kalitesini ve öfke kontrolünü etkileyen faktörleri belirlemektir. Materyal ve Metot: Bu araştırma Adana ilinde bulunan altı farklı türde lisenin öğrencileri ile yürütülmüştür. Araştırmaya 646 kız, 483 erkek olmak üzere toplam 1129 adölesan katılmıştır. Verilerin toplanmasında; soru formu, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi ile Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzları Ölçeğinden oluşan bir form kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; yüzdelik dağılımlar, ortalamalar, iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi, tek yönlü varyans analizi, Pearson Korelasyon analizi hesaplamaları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of the study is to determine the factors that affect adolescents sleep quality and anger control. Material and method: This study was conducted with students from six different high school in the province of Adana. A total of 1129 adolescents, 646 female and 483 male, participated in the study. The data were collected with Question Form, Pittsburgh Sleep Quality Index and Continuous Anger and Anger Expression Scale. In evaluating the data; Percentage distributions, averages, significance test of difference between two means, one way variance analysis, Pearson Correlation analysis calculations were used.