Otizm spektrum bozukluğu (OSB) olan hastalarda anti-purkinje hücre antikorların myeloperoksidaz ve dna hasarı ile ilişkisi
The relationship between anti-purkinje cell antibodies and myeloperoxidase and dna damage in patients with autism spectrum disorder
- Tez No: 513835
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMZA AYAYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Giriş ve Amaç: Otizm spektrum bozuklukları (OSB), belirtileri erken çocukluk çağında başlayan, sosyal-iletişimsel alanda yetersizlikler ve sınırlı, tekrarlayıcı davranışlar ve ilgi alanları ile seyreden nörogelişimsel bir bozukluktur. Patogenezinde genetik faktörler ön planda olmakla beraber, nörolojik, çevresel ve immünolojik faktörler gibi birçok faktör ilişkili olmasına rağmen, OSB'nin etiyolojisi iyi anlaşılmamıştır ve patogenez halen bilinmemektedir. Otizmin patogenizinde immün sistem anormalliklerinin olduğu, beyine karşı bazı spesifik antikorların tespit edildiği, antioksidan sistemin yetersiz çalıştığı, oksidatif stres sonucu DNA hasarının meydana geldiği bir çok çalışma ile gösterilmiştir. Bu çalışmada OSB olan hastalarda etyopatogenezin daha iyi aydınlatılması amacıyla anti-Purkinje hücre antikorlarına ve bu antikorların oksidatif stresin bir belirteci olan myeloperoksidaz (MPO) ve DNA hasarı ile aralarındaki ilişkiye bakmayı amaçladık. Yöntem: Çalışmaya Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Çocuk ve Ergen Psikiyatri Polikliniği'ne başvuran, DSM-V tanı ölçütlerine göre otizm spektrum bozukluğu tanısı alan, kronik fiziksel bir rahatsızlığı bulunmayan, herhangi bir psikotrop ilaç kullanmayan, 3-12 yaşları arasındaki ardışık 35 çocuk alınmıştır. Kontrol grubu olarak da herhangi bir fiziksel ve psikiyatrik rahatsızlığı olmayan, gelişimi normal olan 3-12 yaşları arasındaki sağlıklı 33 çocuk alınmıştır. Psikiyatrik değerlendirme için sosyodemografik form ve otizmin şiddetini ölçmek için Çocukluk Otizmi Derecelendirme Ölçeği (ÇODÖ) kullanılmıştır. Çalışmaya alınan toplam 68 çocuğun kanında anti-Yo, anti-Hu, anti-Ri, anti-Amfifizin antikorları, MPO ve 8-OHdG değerlerine bakılmıştır. Bulgular: Çalışmaya alınan 35 olgunun %62,9'u erkek, %37,1'i kızdı. Olgu ve kontrol grubunun sosyodemografik verileri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05). Olguların yaşlarının median (min-max) değerleri 6(3-11) ve kontrollerin yaşlarının XI median (min-max) değerleri 7(3-12) olarak bulunmuştur (p=0,146). Olguların %25,7'sinde anti-Ri antikoru pozitifliği bulurken, kontrol grubunda anti-Ri antikoru pozitifliği bulunmamıştır. Bu fark istatistiksel açıdan anlamlı bulunmuştur (p=0,001).
Özet (Çeviri)
Introduction and objective: Autism spectrum disorders (ASD) are neurodevelopmental disorders with symptom onset at early childhood, which is characterized by social-communicative failure and limited, repetitive behaviors and fields of interests. Although genetic factors stand for front in pathogenesis and ASD is associated to many factors including neurological, environmental and immunological factors, its etiology hasn't been fully elucidated and pathogenesis is unclear. Many studies have shown immune system abnormalities play role in the ASD pathogenesis with detection of some specific antibodies against brain and that there is antioxidant system failure, resulting in DNA damage as a result of oxidative stress. In this study, we aimed to investigate anti-Purkinje cell antibodies and relationship between these antibodies and DNA damage and myeloperoxidase (MPO), a marker of oxidative stress. Method: The study included 35 consecutive children (aged 3-12 years) without chronic physical disorder or psychotropic agent use who were diagnosed as ASD based on DSM-V criteria at Child and Adolescent Psychiatry Department of Harran University, Medicine School. In addition, 33 healthy children (aged 3-12 years) without psychical or psychiatric disorder who had normal development were included as controls. Sociodemographic data sheet and Childhood Autism Rating Scale (CARS) were used for psychiatric assessment. Anti-Yo, anti-Hu, anti-Ri and anti- amphiphysin antibodies and MPO and 8-OHdG values were studied in 68 children included. Results: Of 35 patients included, 62,9% were boys while 37,1% were girls. No significant difference was found in sociodemographic characteristics between patient and control groups (p>0,05). Median age (min-max) was 6 (3-11) years in the patient group and 7 (3-12) years in the control group (p=0,146). Positive anti-Ri antibody was found in 25,7% of the cases whereas no anti-Ri positivity was detected in controls, indicating significant difference (p=0,001).