Yoğun bakım hemşirelerinin parenteral beslenme ve uygulamaları ile ilgili bilgi düzeyleri
The levels of knowledge of the intensive care nurses in terms of parenteral nutrition and practices
  1. Tez No: 513837
  2. Yazar: FATMA GÖKÇE ERTAV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESRİN İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma, yoğun bakım (YB) hemşirelerinin parenteral beslenme (PB) ve uygulamaları ile ilgili bilgi düzeylerinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirildi. Bu kesitsel araştırma, 15.08.2017 – 08.10.2017 tarihleri arasında İstanbul'da 7 devlet hastanesinde çalışan 234 YB hemşiresi ile gerçekleştirildi. Veriler yoğun bakım hemşirelerinin PB ve uygulamaları ile ilgili bilgi düzeyleri soru formu kullanılarak toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel testler, Kolmogorov Smirnov testi, Anova, Tukey HSD testleri ve Student's t testi kullanıldı. YB hemşirelerinin yaş ortalaması 27,68±4,57 olup, %81,6'sı kadındı. YB hemşirelerinin %88,9'unun PB konusunda bilgi aldığı ve %62,4'ünün bu bilgiyi mesleki eğitim sırasında, %37,2'sinin bilgiyi birlikte çalıştığı sağlık ekibinden, %32,9'unun bilgiyi hizmet içi eğitimlerden, %25,6'sının bilgiyi katıldığı kongre, seminer ve kurslar sırasında aldığı tespit edildi. YB hemşirelerinin PB ve uygulamaları ile ilgili soruları %19,7 ile %98,7 arasında doğru cevaplandırdığı saptandı. YB hemşirelerinin PB bilgi soruları puanları 12-65 arasında olup, toplam bilgi puan ortalaması ise 49,95±8,93'dür. YB hemşirelerinin PB tanımı alt boyutu puan ortalaması 0,98 ± 0,11, PB endikasyonlar alt boyutu puan ortalaması 5,28 ±1,71, PB kontrendikasyonlar alt boyutu puan ortalaması 1,56 ±0,92, PB avantajlar alt boyut puan ortalaması 3,10 ±1,03, PB komplikasyonlar alt boyut puan ortalaması 4,76 ±1,54, PB klinik hemşirelik uygulamaları alt boyut puan ortalaması 19,45 ±4,03, PB hemşirelik girişimleri alt boyut puan ortalaması 12,88±2,23 ve PB sorun giderme alt boyut puan ortalaması 1,89±0,42 bulundu.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the levels of knowledge of intensive care unit (ICU) nurses' in terms of parenteral nutrition (PN) and their practices. This cross-sectional study was conducted with 234 ICU nurses working in 7 state hospitals in Istanbul between 15.08.2017 - 08.10.2017. The data were collected using the“Knowledge Level Questionnaire for PN and Practices of ICU Nurses”. In the evaluation of the data, descriptive statistical tests, Kolmogorov Smirnov test, Anova, Tukey HSD tests and Student's t test were used. The mean age of the ICU nurses was 27,68 ± 4,57 and %81.6 were female. %88.9 of the ICU nurses received information about PN and %62,4 of them learned this knowledge during professional training, %37,2 of them were informed from healthcare team who working with, 32,9% were informed on in-service training, %25,6 of them informed from congresses, seminars and courses that they participated in. It was found that ICU nurses answered the questions about PN and their practices correctly between %19,7 and %98,7. PN questionnaires' scores of ICU nurses are between 12-65, and the average score of the knowledge point is 49,95 ± 8,93. Mean average score of PB definition subscale of ICU nurses was 0,98 ± 0,11, mean of PN indications subscale average score was 5,28 ± 1,71, mean of PN contraindications subscale average score was 1,56 ± 0,92, mean of PN advantages subscale average score was 3,10 ± 1,03, mean of PN complications subscale average score was 4,76 ± 1,54, mean of PN clinical nursing practice subscale average score was 19,45 ± 4,03, mean of PN nursing interventions subscale average score was 12,88 ± 2,23 and mean of PN troubleshooting subscale average score was found to be 1,89 ± 0,42.