Sustainable water management for the future at Saritepe-Kilyos Campus of Bogazici University
Boğaziçi Üniversitesi'nin Kilyos Kampüsü'nde gelecekte sürdürülebilir su yönetimi
  1. Tez No: 513838
  2. Yazar: MELİS TEMEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN YENİGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Son yıllarda, su kaynaklarının sürdürülebilirliği dünyadaki doğal kaynakların yetersizliği, hızlı nüfus artışı ve sanayileşme nedeniyle dikkat çeken bir konu haline gelmiştir. Bu konuda üniversiteler, çevre dostu ve ekonomik açıdan uygulanabilir tedbirler alarak daha yaşanabilir bir çevre yaratmak için öğrencilerine destek olmaktadırlar. Sürdürülebilirlik kavramı göz önünde bulundurulduğunda, Boğaziçi Üniversitesi'nin Sarıtepe-Kilyos kampüsü sürdürülebilir bir¨ kampüs olma yolunda Türkiye'de başı çekmektedir. Şu anki nüfusu 1500 olan Sarıtepe-Kilyos kampüsü gün geçtikçe büyüyen bir kampüstür. Buna ek olarak, kampüsün su ihtiyacı İSKİ'den temin edilen su tankları ve yeraltı suyu sayesinde karşılanmaktadır. Bu nedenle kampusun nüfusundaki artış, yeraltı suyu seviyesindeki azalmaya ve su tankerlerinden kaynaklı ekonomik problemler kampüste suyun miktarı ve sürdürülebilirliği açısından sorunlara yol açmıştır. Bu tezin amacı, Sarıtepe-Kilyos kampüsünün mevcut ve gelecekteki su yönetimini sürdürülebilirlik açısından analiz etmek ve 2030 yılına kadar sürdürülebilir bir kampus sağlamak için uygulanabilir ve sürdürülebilir su yöntemleri önermektir. Sarıtepe-Kilyos kampüsündeki su ve atık su döngüsü en cazip çözümleri elde etmek için incelenmiştir. Kampüsteki su probleminin üstesinden gelinmesi ve kampüsteki su sürdürülebilirliğinin 2030 yılına kadar geliştirilebilmesi amacıyla, su ve atık su kaynakları göz önünde bulundurularak, gri su sistemlerinin kullanımı, mevcut binalarda içme suyunun etkin kullanımı, yağmur suyu toplama sistemi, desalinasyon, yer altı su seviyelerinin korunması ve iyileştirilmesi ve su sayaçlarının kurulumu gibi farklı ve uygulanabilir doğa dostu yeşil altyapı sistemleri incelenip önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recently, sustainability of water resources gained a lot of attention due to the lack of the resources, overpopulation and over industrialization throughout the world. In this regard, universities give support to their students, providing a more livable environment by taking environmentally friendly and economically practical precautions. Considering sustainability concept, Sarıtepe-Kilyos campus at Bogazici University in Turkey is one of the pioneers in developing a sustainable campus. It has a current population of 1500 which is a growing trend. Moreover, the water demand of the campus is supplied by groundwater and water tankers from ISKI. Therefore, increase in population, reduction in the level of groundwater and economic problems associated with the water tankers led to the water challenges in terms of quantity and sustainability on this campus. The aim of this study is to analyze the state of current and future water management of the Sarıtepe-Kilyos campus in terms of sustainability and recommend feasible and sustainable water practices to achieve a more sustainable campus by 2030. Both water and wastewater cycles in Sarıtepe-Kilyos campus have been studied to achieve the most applicable solutions. Based on the type of water and wastewater resources, different and feasible green infrastructure systems including usage of graywater systems, effective use of potable water of the existing buildings, collection of rainwater, desalination, preservation and improvement of groundwater resource and installation of water meters were introduced and proposed to overcome the water shortage on the campus and to improve the campus in terms of water sustainability by 2030.