Kırgızistan'ın Calal Abad Bölgesi Kara-Alma Ceviz Ormanında ümitvar ceviz tiplerin belirlenmesi
Determination of promising walnut types in Kyrgyzstan's Zhalal Abad Province, Kara - Alma Forest area
- Tez No: 513875
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SADİYE GÖZLEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, 2015–2016 yılları arasında Kırgızistan Calal Abad bölgesinde yer alan doğal ceviz ormanlarının Kara–Alma ormanlık alanında gerçekleştirilmiş olup tohumdan yetişen ceviz populasyonları içerisinden, üstün meyve özellikleri gösteren ümitvar tiplerin belirlenmesi amacı ile yürütülmüştür. Ilk seleksiyon aşamasında hastalıklardan ari ve normalden daha fazla meyvesi olduğu gözlemlenen 120 adet tipten 2015 yılında meyve örnekleri alınmıştır. 1600-1900 m rakımlar arasında yürütülen seleksiyon çalışmasında tartılı derecelendirme sonucu 70 ve üzeri puan alan 19 tip ümitvar olarak belirlenmiştir. Belirlenmiş olan tiplerde meyve ağırlıklarının 7.82-11.31 g, iç ağırlıklarının 3.83-5.40 g, iç oranlarının % 39.47-54.98, kabuk kalınlığının 1.08-1.85 mm, yan dallarda meyve tutma oranının % 0-60 olduğu belirlenmiştir. Selekte edilen tiplerin 9‟unun dikogami, 10'unun homogami karakterde çiçeklendiği; dikogami görülen tiplerin 6‟sı protogeny, 3‟ü protandry karakterde çiçeklenme göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In present study, walnut types grown from seeds in Kyrgyzstan, Zhalal Abad province, Kara - Alma natural walnut forests were investigated during the years 2015-2016 to select the promising types with regard to superior fruit characteristics. During the selection process, fruit samples of 120 disease-free types with fruit loads more than normal were collected in the years 2015. Ġn study which executed in altitudes between 1600 - 1900 m according to weigh rating results tipes which get to points of 70 and above have been identified as promising. Considering the selection criteria, 19 of them were selected as promising types. Fruit weights of selected types varied 7.82-11.31 g, endocarp weights varied between 3.83-5.40 g, endocarp ratios between 39.37-54.98%, wall thickness between 1.08-1.85 mm, fruit setting ratio over side-branches between 0-60 %. Among the selected types, 9 were dichogamious and 10 were homogamious; and among dichogamious ones 6 were protogyny and 3 were protandry flowering characteristics.