Fakoemülsifikasyon cerrahisinde 'nagahara phaco-chop' ve 'stop and chop' tekniklerinin karşılaştırılması
Comparison of 'nagahara phaco-chop' and 'stop-and-chopphacoemulsification techniques'
  1. Tez No: 513894
  2. Yazar: DEVRİM TOSLAK
  3. Danışmanlar: DR. SALİH BOZKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Bu tez çalışması“Nagahara phaco-chop”ve“stop-and-chop”fakoemülsifikasyon teknikleri arasındaki sonuçları ve farklılıkları araştırmak amacıyla yapıldı. Hastalar ve yöntem: Nagahara'nın fako-chop yöntemi ile opere edilen 47 hastanın 49 gözü stop-and-chop yöntemi uygulanan 38 hastanın 39 gözü çalışma kapsamına alındı. Bulgular: Phaco-chop tekniği uygulanan grupta ortalama fako süresi ve ortalama etkili fako süresi stop and chop yöntemi uygulanan gruba göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulundu. Stop-and-chop tekniği uygulanan grupta geçici stromal ödem oranı (%25.6) phaco-chop tekniği uygulanan gruba göre (%8.2) anlamlı derecede yüksekti. Phaco-chop tekniği uygulanan grupta en iyi düzeltilmiş görme keskinliğine ulaşma zamanı (5.67±5.59 gün) stop-and-chop tekniği uygulanan gruba göre (9.39±8.20 gün) anlamlı derecede kısalmıştı. Her iki grup arasında son kontrolde elde edilen düzeltilmiş en iyi görme seviyesi açısından anlamlı fark bulunmadı. Sonuç: Phaco-chop yöntemi fakoemülsifkasyon süresini ve enerjisini azaltır, postoperatif iyileşme sürecini hızlandırabilir fakat phaco-chop tekniği daha zordur, öğrenme süresi daha uzundur. Stop-and-chop tekniği daha çok endotel hücre kaybıyla ilişkilidir. Stop-and-chop tekniğinde daha çok ultrasonik enerji kullanılır fakat birçok fako cerrahı için uygulanması daha kolaydır.
Özet (Çeviri)
Aim: This thessis study aims to evaluate the differences and the results between“Nagahara phaco chop”and“stop-and-chop”phacoemulsification techniques. Patients and Methods: 49 eyes of 47 patients were performed“Nagahara phaco- chop”technique, and 39 eyes of 38 patients were performed“Stop-and-chop”technique. Results: Mean phaco time and the effective phacoemulsification time in the phaco- chop technique were statistically significantly lower than those in the stop and chop method. The ratio of the transient stromal oedema was significantly higher in stop-and-chop technique than phaco-chop technique. Time to achieve maximum vision after the operation was 5.67±5.59 days in phaco-chop group, and 9.39 ±8.20 days in stop-and-chop group. There were no significant differences between two groups in terms of best corrected visual acuity level at the last visit Conclusion: Phaco-chop method decreases the duration of phacoemulsification and reduces released energy and accelerate post operative healing. However, phaco- chop technique s a more difficult technique, and has a longer learning period. On the other hand, stop-and-chop technique is more associated with endothelial damage, and more ultrasonic energy is used for it; however, for many surgeons, it is easier to perform.