Fakoemülsifikasyon cerrahisinde % 2'lik ve % 3'lük sodyum hiyalüronat kullanımının karşılaştırılması
Comparison of 2% and 3% sodium hyaluronate in phacoemulsification surgery
- Tez No: 242922
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM SERİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Erkan Tırak, Fakoemülsifikasyon Cerrahisinde % 2'lik ve % 3'lük Sodyum Hiyalüronat Kullanımının Karşılaştırılması. Uzmanlık Tezi, Bolu, 2009. Katarakt ameliyatlarında, günümüzde cerrahlar tarafından çeşitli reolojik özellikleri göz önünde tutularak farklı VEM'ler tercih edilmektedir. Literatürde VEM'lerin farklı konsantrasyonlarını mukayese eden çok fazla çalışmaya rastlanmamaktadır. Bu durumu gözeterek çalışmamızda, fakoemülsifikasyon ameliyatında ve ameliyat sonrası erken dönemde, VEM olarak sodyum hiyalüronatın % 3'lük ve % 2'lik konsantrasyonlarının etkinlik ve kompliklasyonlarını değerlendirmeyi amaçladık.Çalışmaya bilinen herhangi bir göz ve/veya sistemik hastalığı olmayan, toplam 50 olgu dahil edildi. Fakoemülsifikasyon ameliyatı esnasında, % 3'lük VEM (Grup 1) ve % 2'lik VEM (Grup 2) kullanılan 25'er kişilik iki grup oluşturuldu. Ameliyat esnasında cerrah tarafından, VEM'in kanülden geçiş kolaylığı, kapsüloreksis sırasında VEM'in ön kamaradan kaçışı, pupilla dilatasyon düzeyi, hidrodiseksiyon öncesi VEM'i boşaltma ihtiyacı, ameliyatta görüntünün berraklığı, iris prolapsusu ve iris hasarının olup olmadığı ve VEM'in aspirasyon kolaylığı parametreleri değerlendirildi. Ameliyat sonrası 6. saat ve 24. saatte, biyomikroskopik muayene, GİB ölçümü, GİB kontrolü için giriş yerinden ön kamara sıvısı boşaltma ihtiyacı veya antiglokomatöz ilaç gereksinimi, EFT (Etkili Fako Süresi), kornea ödemi ve SKK (Santral Kornea Kalınlığı)'ye bakılarak iki grup karşılaştırıldı.Birinci grupta kullanılan % 3'lük VEM'in kanül geçişinin istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha zor olmasıyla birlikte (p0,05), aspirasyon kolaylığı (p>0,05) ve görüntü berraklığı (p>0,05) açısından iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmedi. İki grubun EFT'leri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı görüldü (p>0,05). Ameliyat sonrası 6. ve 24.
Özet (Çeviri)
Erkan Tırak: Comparison of 2% and 3% Sodium Hyaluronate in Phacoemulsification Surgery. Medical Specialty Thesis, Bolu, 2009. Taking into consideration the various rheologic properties, different VEMs are currently preferred by surgeons in cataract surgery. Not many studies comparing the different concentrations of VEMs are found in the literature. Regarding this, we aimed to evaluate the efficacy and complications of 2% and 3% concentrations of sodium hyaluronate during and in the early postoperative period of phacoemulsification surgery.Fifty cases known to have no ophthalmological and/or systemic disease were included in the study. Two groups of 25 patients were formed according to 3% VEM (Group 1) and 2% VEM (Group 2) usage in phacoemulsification surgery. During surgery, surgeon evaluated passage of VEM from the cannula, escape of VEM from the anterior chamber, pupil dilatation during capsulorhexis, need of removal of VEM before hydrodissection, visualization during surgery, presence of iris prolapse or iris damage, and ease of VEM aspiration. At the 6th and 24th postoperative hours, two groups were compared for biomicroscopic examination, intraocular pressure, necessity of antiglaucomatous medication or removal of anterior chamber fluid through the corneal incision for intraocular pressure control, EFT, corneal edema, and central corneal thickness.It was observed that although passage of 3% VEM in Group 1 was more difficult compared to 2% in Group 2 at a statistically significant level (p0.05), ease of aspiration (p>0.05), and visualization during surgery (p>0.05). There was no statistically significant difference between the EFT of two groups.