Melatoninin insan sperm hücresi fonksiyonu ve DNA hasarı üzerine etkisinin in vitro fertilizasyon açısından değerlendirilmesi
The effects of melatonin on human sperm function and DNA fragmentation from the point of in vitro fertilization
  1. Tez No: 513898
  2. Yazar: ESRA AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYDA ŞEBNEM ÖZKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Erkekte infertilite tanısının konulması için semen analizi yapılarak sperm sayısı ve motilitesi gibi özellikler incelenir. Verimli dölleme için yeterli sayı ve motilitede sperm olmaması halinde laboratuvarlarda çeşitli işlemlerle sperm sayısı ve motilitesi arttırılmaya çalışır. Sperm sayısının ve motilitesinin verimli dölleme için yeterli olması halinde sperm DNA'sının fragmantasyon oranı (DFO) ölçülür, infertilite sebebiyle ilgili bilgi edinilmeye çalışılır ve infertilite tanısı konulan çiftlere uygun yardımcı üreme teknikleri kullanılarak çiftlerin bebek sahibi olması sağlanır. Bu çalışmada melatoninin insan sperm hücresi fonksiyonu ve DNA hasarı üzerine etkisi incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Ankara Mikrogen Genetik Hastalıklar Tanı Merkezi Laboratuvarlarına infertilite tanısı veya tedavisi amacıyla başvuruda bulunmuş ve örnekleri daha önce incelenmiş 130 erkek hastanın sperm sayısı ve motilitesi, DNA hasar oranları, melatonin uygulamasının bu faktörler üzerine etkileri; istatistiki açıdan değerlendirilmiş, veriler arasındaki ilişki araştırılmıştır. Sonuç olarak, yıkama işleminin ve melatonin uygulamasının sperm sayısını ve motilitesini arttırmada etkili olduğu gözlenmiştir. Melatonin uygulamasının DNA fragmantasyon oranına etkisi incelendiğinde ise, melatoninde bekletmenin, melatoninsiz ortamda bekletmeye göre DFO'yu arttırdığı, ancak melatoninde uzun süre bekletmenin DFO'yu azalttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Semen analysis is the first step in the diagnosis of male infertility, therefore sperm parameters such as sperm count, motility and structure are examined. In case of low sperm quantity and quality, the sperm count and motility are tried to be increased via sperm washing or melatonin incubation. If sperm quantity and quality are adequate for fertilization, then the rate of sperm DNA fragmentation is measured. Thus the cause of infertility might be revealed and infertile couples are provided having successful pregnancies by use of appropriate assisted reproductive techniques. This study aims to evaluate the effect of melatonin on human sperm function and DNA fragmentation. In accordance with this purpose, sperm parameters of 130 male patients who were applied for infertility diagnosis and treatment to Ankara Mikrogen Genetic Diagnostic Center were analyzed and statistically evaluated. As a conclusion it is revealed that sperm washing and melatonin treatment are efficient at increasing the sperm count and motility. When the effect of melatonin treatment in DNA fragmentation is analyzed, it is showed that melatonin incubation increases sperm DNA fragmentation, but incubation at a long period of time -even overnight in melatonin- decreases DNA fragmentation.