Benign prostat irileşmesi kaynaklı alt üriner sistem semptomları ve inflamasyon ilişkisi
The association between lower urinary tract symptoms related to benign prostate enlargement and inflammation
  1. Tez No: 513897
  2. Yazar: AHMET ASFUROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH BALCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş ve Amaç: Alt üriner sistem semptomlarının (AÜSS) oluşumunda birçok etmen bulunmakta olup benign prostat irileşmesi (BPİ) ve inflamasyon bunlardan ikisini oluşturmaktadır. İnflamasyon ile AÜSS arasındaki ilişki yapılan çalışmalarda artmış plazma C-reaktif protein (CRP) değerleri ile gösterilmiştir. Biz çalışmamızda rutin medikal tedavi sürecinde prostatik ve/veya mesane kaynaklı lokal inflamatuar etkiyi tanımlamada idrar sedimentinde CRP değeri ölçümünün potansiyel bir biyobelirteç olarak kullanımını ve kliniğe yansımasını ortaya koymayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza 2017-2018 yılları arasında kliniğimize AÜSS ile başvuran ve tedavi almayı kabul eden 71 hasta prospektif olarak dahil edildi. Bu hastaların alfa blokör tedavi öncesi ve sonrası üroflovmetri parametreleri, uluslararası prostat semptom skoru (IPSS), uluslararası prostat semptom skoru hayat kalitesi skoru (IPSS-QoL), idrarda CRP, plazma CRP değerleri karşılaştırıldı. Çalışmamızda enzim bağlantılı bağışıklık testi kiti (ELİSA) kullanılarak idrarda CRP ölçümü yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların ortalama yaşları 59,2 ± 7,5 (45-76) yıl idi. Semptom sürelerinin ortalaması 28,2 ± 23,5 (1-96) aydı. Hastaların ilk başvuru anında ortalama prostat spesifik antijen (PSA) değeri 1,47 ± 0,84 ng/mL, ortalama IPSS değeri 16,4 ± 5,5 (8-34) idi. Hastalar medikal tedaviden fayda gören (n=43) ve medikal tedaviden fayda görmeyen (n=28) olarak Grup 1 ve Grup 2 şeklinde ikiye ayrıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: There are many factors in the formation of lower urinary tract symptoms (LUTS), including benign prostatic enlargement (BPE) and inflammation. The association between inflammation and lower urinary tract symptoms has been demonstrated with elevated plasma C-reactive protein (CRP) values in studies performed. In our study, we aimed to demonstrate the use of CRP value measurement in urine sediment as a potential biomarker and its reflection in the clinic to define prostatic and / or bladder local inflammatory effects during routine medical treatment. Materials and Methods: Seventy-one patients who were admitted to our clinic with LUTS and who agreed to receive treatment between 2017 and 2018 were prospectively included. These patients were compared with uroflowmetry parameters, international prostate symptom score (IPSS), international prostate symptom score quality of life score (IPSS-QoL), urinary CRP and plasma CRP values before and after alpha blocker treatment. In our study CRP measurements were made in urine using CRP enzyme-linked immunity test kit (ELİSA). Results: The mean age of the patients included in the study was 59.2 ± 7.5 (45-76) years. The mean duration of symptoms was 28.2 ± 23.5 (1-96) months. At the time of first admission, the mean prostate specific antigen (PSA) value was 1.47 ± 0.84 ng/mL and the mean IPSS value was 16.4 ± 5.5 (8-34). Patients were divided into two groups as Group 1 and Group 2, who were benefiting from medical treatment (n=43) and those who did not benefit from medical treatment (n=28).