Fasya ve kartilaj timpanoplastinin odyolojik ve timpanometrik sonuçlar üzerine etkisinin retrospektif olarak karşılaştırılması
Retrospective comparison as odyological and timmometric results of fasia and cartilage timpanoplasty
  1. Tez No: 513910
  2. Yazar: ÇAĞLA ÇAPKUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HAKSEVER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Çalışmamızda kulak zarı tamirinde (timpanoplastide) greft materyali olarak kullanılan temporal kas fasyası ve tragal veya konkal kartilajın postoperatif fonksiyonel (odyolojik ve timpanometrik) sonuçlar üzerine etkisinin ortaya konulması ve bu sonuçlar kıyaslanarak birbirlerine olan avantaj ve dezavantajlarının saptanması amaçlanmaktadır. Yöntem ve Gereç: Çalışmamıza kliniğimizde opere edilen 25 fasya, 25 kartilaj greft kullanılan toplam 50 hasta dahil edilmiştir. Hastaların operasyon öncesi işitme sonuçları ile postoperatif dönemdeki işitme sonuçları karşılaştırılmış ve postoperatif timpanogram değerlendirilmesi yapılmıştır. Bulgular: Kliniğimizde opere edilen 50 hasta üzerinden yapılan çalışmaya göre fasya ve kartilaj grubu arasında yaş, cinsiyet ve takip süreleri olarak anlamlı fark saptanmamıştır (p=0,05; p>0,05). Her iki grubun preoperatif hava yolu değer ortalamaları arasında anlamlı fark bulunmamıştır (p=0,01; p>0,01). Fasya ve kartilaj grubunun preoperatif ve postoperatif hava yolu değer ortalamaları karşılaştırılıdığında postoperatif her iki grupta da hava yollarında anlamlı olarak düzelme yaşanmıştır (p=0,01; p0,01).
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, temporal muscle facia and tragal or concha cartilage used as graft material were evaluated for tympanic membrane repair. We aimed to compare both graft materials on postoperative functional (audiologic and tympanometric) outcomes and determine their advantages and disadvantages. Method and Material: A total of 50 cases with 25 fascia (facia group) and 25 cartilage (cartilage group) grafts used as graft material were included in our study. Preoperative and postoperative hearing outcomes were compared and evaluated by audiogram and tympanogram. Results: There was no significant difference in age, gender and follow up after surgery between fascia and cartilage groups in the study performed on 50 patients who were operated on in our clinic (p=0,05; p>0,05). There was no significant difference between preoperative air-conduction levels of both groups (p=0,01;p>0,01). Comparing preoperative and postoperative air-conduction levels of the fascia and cartilage group, both groups showed significant improvement postoperatively (p=0,01;p0,01).