The effect of ozone on root-knot nematode, meloidogyne incognita populations on tomato and cucumber
Ozon gazının domates ve hıyardakı kök-ur nematodu, meloidogyne incognita popülasyonları üzerine etkisi
  1. Tez No: 513948
  2. Yazar: PAYMAN EHSAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ÇETİNTAŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KÜSEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kök-ur nematodları (Meloidogyne spp.) (Tylenchida: Meloidoginidae) dünyanın tüm tarım bölgelerine 5500'den fazla farklı konukçuda zarar oluşturan bitki paraziti nematodlar içinde önemli bir patojen grubudur. Bu patojenleri kontrol altına almak için kimyasal mücadele en fazla başvurulan yöntemlerden birisidir. Fakat kimyasal mücadelenin çevre ve insan sağlığına olan büyük zararları bilim adamlarını alternatif çeşitli mücadele yöntemleri arayışına yöneltmiştir. Nematodlara karşı ozon uygulaması son zamanlarda kullanılan ekonomik ve çevre dostu etkili alternatif mücadele yollarından biri olarak dikkat çekmektedir. Bu çalışmada, ozonun Meloidogyne incognita popülasyonlarına karşı etkinliği serada yetiştirilen salatalık (cv. Ak-83) ve domates (cv. Falcon F1) bitkilerinde araştırılmıştır. Deneme, üç nematod seviyesi [0, 500 ve 1000 yumurta veya ikinci dönem larva (L2) /saksı] ile üç ozon seviyesi (10, 20 ve 30 mg O3/L) ve iki zamanlı (10 ve 30 dakika) ve iki konukçu bitki olmak üzere 3×3×2×2 faktöriyel tesadüfi bloklar deseninde beş tekerrürlü şeklinde yürütülmüştür. Çalışmada bitki çeşitleri, nematod seviyesi ve tüm muamele parametreleri istatistiki olarak (P≤0.05) önemli bulunmuştur. Nematod seviyeleri × ozon uygulama seviyeleri arasındaki etkileşim her iki denemede de kök kuru ağırlığı ve kök-ur üzerinde etkili bulunmuştur. Bu çalışmada en yüksek bitki boyu 10 dakika zaman konsantrasyonu ile üretilmiş 20 mg ozonlu su ile sulanmış birinci denemedeki salatalık (60.46±8,2 cm) ve 30 dakika zaman konsantrasyonu ile üretilmiş 10 mg ozon da birinci denemedeki domates (45.58±5.7cm) bitiklerinde kaydedilmiştir. Uygulanan üç ozon seviyesi arasında 30mgO3/10dakika seviyesinin, kök-ur nematod popülasyonlarını azaltmak için en etkili ozon seviyesi olduğu görülmüştür. Bu bağlamda, ozonun nematodlara karşı etkinliğini ortaya çıkaracak daha geniş kapsamlı arazi çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Root-knot nematodes (Meloidogyne spp.) (Tylenchida: Meloidoginidae) are ubiquitous pathogens widely distributed to almost all agricultural regions of the world and posing an excessive deleterious threat to over 5500 different plants. In order to control these nematodes damage to the plants, chemical control remains as main option which is a big threat to environment and human health. Ozone applications is one of the economically and eco-friendly effective new alternative control tactic applied recently to minimize these pathogens damage. In this study, the effect of ozone on Meloidogyne incognita was studied on cucumber (cv. Ak-83) and tomato (cv. Falcon F1). The trials were arranged as 3×3×2×2 factorial randomized complete block design with three nematode inoculums [0, 500 and 1000 eggs or second stage juveniles (J2s)/pot], three ozone levels (10, 20 and 30 mg O3/L), two-times concentration (10 and 30 minutes) and two host plants, replicated five times. There was a significant effect observed on plant verities, nematode levels and treatment levels on all parameters (P≤0.05) in both trials. Also, the interaction of nematode levels × treatment levels influenced the root galling indices and root dry weight in both trials. In this study, the highest plant height was recorded for applied 20 mg ozone whiten 10 minutes on cucumber (60.46±8.2 cm), and on tomato for 10 mg ozone whiten 30 minutes (45.58±5.7 cm) at 1st trial. Among applied three ozone levels, 30 mgO3/10min could give the best outcome to control root-knot nematode populations. It was concluded that more field researches needed to investigate to know more about effectiveness of ozone on nematodes.