Güneş enerji santralinin ulusal şebekeye entegrasyon etkilerinin incelenmesi
The study of solar power plant's integration effects on national network
  1. Tez No: 513958
  2. Yazar: MUSTAFA KESENEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ŞEKKELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Enerji, yeryüzünde hayatın devamlılığı için önemli unsurlardan biri ve etkinliğini insanlık tarihinin her döneminde koruyan bir ihtiyaçtır. Günümüzde sanayileşme ile enerji kaynaklarına sahip olmak daha da önem kazanmıştır. Bunun yanı sıra yeni enerji kaynakları aramak ve eldeki kaynakları daha verimli kullanmak gerekmektedir. Elektrik enerjisine gelince, diğer enerji türlerine dönüşümünün kolay ayrıca temiz olması nedeni ile en çok tercih edilen ve ihtiyaç duyulan enerji türüdür. Bu enerji türü kullanılırken kalite yönünden verimli olması dikkate alınmalıdır. Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle birlikte güç elektroniği elemanlarının kullanımının artması güç kalitesi problemlerini (harmonik, kırpışma (flicker), gerilim dengesizliği, tranzient vb.) artırmaktadır. Bu güç elektroniği esaslı elemanların, hem konutlardaki ev eşyaları, klimalar, floresan lambalar vb. hem de endüstri alanında kullanılan hız kontrol cihazları, kesintisiz güç kaynakları gibi cihazlarda kullanımının artması güç kalitesi parametrelerinin daha fazla gündeme gelmesine sebep olmaktadır. Elektrik enerjisi kalitesini artırmak için öncelikle bozucu etkilerin ve bunların kaynaklarının tespit edilmesi gerekmektedir. Bu da sürekli ve doğru bir enerji kalitesi analizi ve görüntülemesi ile mümkün olabilecektir. Bu çalışmada güneş enerji santralinin ulusal şebekeye entegrasyon etkileri incelenip değerlendirilmiştir. Ölçümü yapılan güneş enerji santrali, harmonik ve gerilim sapması yönünden analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda yüklerin şebeke üzerinde oluşturduğu sorunlar tespit edilip çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Energy is one of the most important elements for the continuity of life on earth and a need that protects its activity in every period of human history. Today, industrialization and energy resources have become more of an issue. Besides, it is necessary to search for new energy sources and to use the resources at hand more efficiently. As for electricity energy, it is the most preferred and required type of energy with the reason that the conversion to other energy types is easy and clean. Being efficient in terms of quality must be taken in consideration while using this type of energy. With the development of technology in recent years, the increase in the use of power electronic elements has increased the problems of power quality (harmonic, flicker, and voltage imbalances, transient). With the increasing use of these power-based elements in both household items, air conditioners, fluorescent lamps, etc. and in the industrial applications such as speed control devices, uninterruptible power supplies, etc., cause the power quality parameters to become more of a question. In order to increase the electric energy quality, firstly the destructive influences and their sources must be determined. This will be possible by continuous and accurate analysis of energy quality and imaging. In this study, the integration effects of the solar power plant in the national grid have been examined and evaluated. The measured solar power plant was analyzed for harmonic and voltage deviation. As a result of the analyzes carried out, the problems that the loads on the network have been detected and solution suggestions are presented.