Doğu Akdeniz bölgesi turunçgil üretim alanlarında turunçgil psorosis virüsü (CPsV)'nün yaygınlığının araştırılması, moleküler olarak tanılanması ve karakterizasyonu
Investigation of the prevalence of citrus psorosis virus (CPsV) in the citrus production areas of the Eastern Mediterranean region, and its molecular identification and characterization
  1. Tez No: 513959
  2. Yazar: SAİME BÜŞRA FİDANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NÜKET ÖNELGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, Doğu Akdeniz Bölgesinde Turunçgil kavlama hastalığı etmeni Citrus psorosis virus (CPsV) ile bulaşık olduğu bilinen turunçgil türlerinden portakal, mandarin ve altıntop bahçelerinde etmenin yaygınlığı belirlenmiş ve alınan bitki örneklerinin biyolojik ve moleküler karakterizasyonu yapılmıştır. CPsV varyantları arasındaki farklılıklar birbirinden ayrılarak nükleotid dizilimleri belirlenmiştir. CPSV'nin tanılanması ve karakterizasyonu için 50 farklı turunçgil ağacından şiddetli kabuk kavlama lezyonu ve genç yapraklarda damar bantlaşması, meşe yaprağı deseni simptomu, yaşlı yaprak ve concave gum simptomları gösteren farklı örnekler toplanmıştır. Toplanan örnekler TT-PZR çalışmalarıyla analiz edilmiştir. Kullanılan farklı primer çiftleri ile CPsV'nin farklı gen bölgeleri belirlenmiştir. Yapılan biyolojik indeksleme çalışmalarında ise tohumdan yetiştirilen 8 aylık Pineapple portakal (Citrus sinensis) fidanlarına CPsV'nin inokulasyonu yapılmış ve enfekteli indikatör bitkilerin ilk gelişen sürgünlerinde CPsV'nin damar bantlaşması ve şok simptomları gözlemlenmiştir. Blast analizi ve NCBI gen bankasındaki CPsV'nin referans genomlarının karşılık gelen bölgeleri ile nükleotid dizilimlerinin %98 oranında benzerliğe sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the prevalence of orange, mandarin and grapefruit orchards in the Eastern Mediterranean region known to be contaminated with Citrus psorosis virus (CPSV) disease has been determined. Biological and molecular characterization of collected plant samples was carried out. The genomic differences between the CPSV variants were separated to determine nucleotide sequences. For the identification and characterization of CPSV, samples were taken from 50 different citrus trees with severe barking lesions, vein banding and oak leaf pattern symptoms on young leaves, old leaves and concave gum symptoms. The collected leaf samples were analyzed by RT-PCR studies. Different gene pairs of CPSV were identified by using different primer pairs.In the biological indexing studies, CPSV was inoculated to 8 month old Pineapple oranges (Citrus sinensis) plants which grown from the seed. Vein banding symtoms and shock reaction of CPSV were observed in the first growth flushes of infected indicator plants during biological indexing assays. Blast analysis showed that CPSV in the NCBI gene bank had 98% similarity to nucleotide sequences with corresponding regions of reference genomes.