Hyperfine and electric quadrupolar interaction-driven Loschmidt echo in nanoscale nuclear spin baths
Nano ölçekli spin hamamları için en altyapı ve dörtkutup etkileşimleri altında Loschmidt yankısı
- Tez No: 513960
- Danışmanlar: PROF. DR. CEYHUN BULUTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Katı hal matrisinde çevresel dinamikler kuantum bilgi işleme ve depolama amaçları için çok önemlidir. Burada, öncelikle Fermi-temas enaltyapı ve nükleer çiftkutup etkileşiminin varlığında, nükleer spin hamamının eşevresizliğini ölçmek için Loschmidt yankısını (LE) elde ettiğimiz temel bir reçete verilmektedir. Daha sonra, sadece enaltyapı etkileşinin varlığında, saf faz bozunumu rejiminin, hamam büyüklüğü, kutuplu hamam, enaltyapı etkileşiminin sapması, hamamdaki spin kuantum özdeğeri gibi özelliklerin Loschmidt yankısına etkisini inceleyip, bu değişken uzayında geçerli olan olgusal bir ifadeyi sunmaktayız. Bununla beraber, dörtkutup etkileşiminin etkili olduğu, Spin-$I\geq 1 $ şartını sağlayan spin hamamlarının faz bozunumu sürecinide ele almaktayız. Safsızlık merkezi ve kuantum nokta modellemelerini kapsayan gerçekçi modellere geçmeden önce ise faz-dönmeli kanalın spin eşevresiliğine etkisi incelemekteyiz.
Özet (Çeviri)
Environmental dynamics in solid state matrix is of much importance for quantum information processing and storage purposes. Here, we first give a basic recipe to get Loschmidt echo (LE) which is a measure of decoherence (loss of information from the qubit) in heterogeneously interacting nuclear spin bath (NSB) in the presence of Fermi-contact hyperfine and nuclear spin dipole-dipole interactions. Then, by dropping the latter we discuss the basic dependencies of pure-dephasing regime on size, initial polarization, hyperfine coupling inhomogeneity, spin quantum number in nuclear spin environments, and arrive at a phenomenological expression that governs all these attributes. For NSBs consisting of spin-$I\geq 1$, the effect of nuclear electric quadrupole interaction is also considered where its biaxiality term has an influence on the decoherence process. Furthermore, a general decoherence channel is also employed to see how phase-flip rate affects LE. After insights gained from these models, we consider two generic realistic systems, namely, donor center and quantum dot and explain the power spectral density of LE in these cases.