Nükleonun magnetik moment yoğunluğunun süper ince yapıya etkisi
The Effect of the nucleon magnetic moment distribution on the hyperfine structure
  1. Tez No: 9302
  2. Yazar: HÜLYA GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
NÜKLEONUN MAGNET İK MOMENT YO?UNLU?UNUN SÜPER ÎNCE YAPIYA ETKİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Hülya GÜVEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1989 ÖZ Bu çalışmada elektronun, relativistik teorisi özetlenmiş ve elektronun magnetik alan ile etkileşmesi incelenmiştir. İlk olarak bir nokta nükleonun magnetik alanından dolayı enerji seviyelerinin yarılması analiz edilmiş, hidrojenik He+, D {-H) ve H için deneysel sonuçlar ile uyum içinde olduğu gözlenmiştir. Daha son ra nükleon yapısı magnetik moment yoğunluğu dağılımı olarak alınmıştır. Her bir çekirdek için sabit bir mag netik moment dağılımı kabul edilerek enerji seviyeleri nin yarılması hesaplanmış ve p parametresine bağlı bir formül elde edilmiştir. Hidrojenik iyonlar için deney sel sonuçlar azaldığı bulunmuştur. kullanılarak nükleon sayısı arttıkça p 'm ıı
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF THE NUCLEON MAGNETIC MOMENT DISTRIBUTION ON THE HYPERFINE STRUCTURE (M.Sc. Thesis) Hülya GÜVEN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SICENCE AND TECHNOLOGY September 198 9 ABSTRACT In this study the relativistic theory of electron is summarized and its interaction with magnetic field is investigated. First the splitting of energy levels due to the magnetic field of a point nucleon is analyzed, and agreement with the experimental values for the hydrogenic 3 + 2 ions He, D (,H), and H is observed. Then the structure of the nucleon is taken into account as a distribution of magnetic moment density. Assuming a constant magnetic moment distribution p for each nucleus, the splitting of energy levels are calculated, and the resulting formula found to depend on this parameter p. Using the experimental values for the hydrogenic ions it is found that p decreases with the increasing number of nucleon. m