Usg eşliğinde yapılan tiroid iiab sonuçlarınınb mod usg bulguları ile korelasyonu
Us guided thyroid gland fnab results corelations with b mode us findings
  1. Tez No: 513966
  2. Yazar: BİLAL EGEMEN ÇİFÇİ
  3. Danışmanlar: DR. SERRA ÖZBAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Çifçi E, S.B. Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyoloji Kliniği, Uzmanlık Tezi, Ankara, 2010. kliniğimizde us eşliğinde yapılan tiroid iiab sonuçlarının B mod ultrason bulguları ile korelasyonu Şubat 2008-Şubat 2010 tarihleri arasında Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyoloji Bölümünde cerrahi ve dahiliye kliniklerinden US eşliğinde ince iğne aspirasyon biyopsisi istemiyle başvuran hastaların patoloji sonuçları gri skala US bulgular ile korele edildi. Bu çalışmada nodül konturlarında düzensizlik, ön arka çapın transvers çaptan geniş olması, nodülün belirgin hipoekoik yapıda olması ve mikrokalsifikasyon içeriği olmak üzere dört B mod kriterinin malinite açısından anlamlılığını ortaya koymak amaçlandı. Bu çalışmada 3371 hastanın sonucu retrospektif olarak incelendi. 671 hastanın patoloji sonucunun nondiagnostik, toplam 126 hastanın sonucunun malin sitoloji, 2581 hastanın sonucunun benin sitoloji olarak raporlandığı görüldü. Diagnostik olarak rapor edilen benin ve malin gruplarda tanımlanan B mod kriterlerinin bulunma oranları incelendi. Sonuç olarak ele alınan dört kriterin hiç birinin malin nodüllerin tanısında yeterli olmadığı, ancak benin nodülleri dışlama ve İİAB işlemi için yol gösterme konusunda faydalı oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Çifçi E. , S.B. Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital Department of Radiology, MD Thesis, Ankara, 2010. In this thesis, it is aimed to detect the meaningfulness of the nodules malignancy by using US for four B mode criterias (wider AP diameter from transvers diameter, distincly hypoechogenity, containing microcalcification and contour irregularity). Between February 2008- February 2010, in Department of Radiology at S.B. Ankara Diskapi Training and Research Hospital, we corelated the B mode US findings with pathology results of the patients who were consulted from internal and surgery medicine to request fine needle aspiration biopsy with US evaluation. In this study 3371 patients results were evaluated retrospectively, 661 patients pathology results were nondiagnostic, 126 patients were malignant cytology and 2581 patients were benign cytology reported. B mode criterias rates were evaluated diagnostically at malignant and benign reported groups. Conclusionally non of four B mode criterias were not adequate for malignant nodul diagnosis. But these criterias were helpfull for excluding benign nodules and guidance for fine needle aspiration biopsy.