Fen bilgisi öğretmen adaylarına yönelik STEM odaklı laboratuvar uygulamalarının tasarlanması ve etkililiğinin araştırılması
STEM-focused design and efficiency investigation of laboratory applications for pre-service science teachers
- Tez No: 513968
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA BOZKURT ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu araştırmada, STEM odaklı laboratuvar uygulamaları çerçevesinde yürütülen Fen Öğretim Laboratuvar Uygulamaları (FÖLU)- II dersinin fen bilimleri öğretmen adaylarının STEM eğitimine yönelik farkındalıkları, STEM eğitiminin uygulanabilirliğine yönelik görüşleri, STEM eğitimine yönelik etkinlik planlama ve uygulamaya ilişkin yeterlilikleri ve yeterlik algılarına etkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. 2016-2017 eğitim öğretim yılında bir devlet üniversitesinde Fen Bilgisi Eğitimi Anabilim Dalı üçüncü sınıfta öğrenim gören ve FÖLU- II dersini alan öğretmen adayları ile gerçekleştirilen bu araştırmada karma yöntemler araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 35 öğretmen adayı (23 kadın, 12 erkek) oluşturmaktadır. Araştırmanın nitel çalışma grubunu nicel çalışma grubundan seçilen 9 öğretmen adayı (6 kadın, 3 erkek) oluşturmaktadır. Araştırmanın uygulama süreci boyunca FÖLU- II dersi, iki ayrı grup 35 öğretmen adayı ile STEM odaklı uygulamalar çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın nicel kısmında öğretmen adaylarının STEM eğitimine yönelik farkındalıkları ve yönelimlerindeki değişimi tespit etmek amacıyla tek gruplu ön test- son test deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmada nicel veriler STEM/FeTeMM farkındalık ölçeği (FFÖ), Entegre STEM öğretimi yönelim ölçeği ve STEM kavram haritası formu ile toplanmıştır. Araştırmanın nitel kısmı durum çalışması deseni ile yürütülmüştür. Araştırmanın nitel veri toplama araçları ise öğretmen adaylarının geliştirdiği ders planları, STEM etkinlik modülü disiplin içeriği formu, STEM eğitimi görüş formu ve öğretmen adaylarının uygulamalarına yönelik alan notları ile toplanmıştır. Araştırmanın nicel verilerinin analizinde t testi; nitel verilerin analizinde ise betimsel analiz, içerik analizi ve sürekli karşılaştırmalı veri analiz yöntemleri birlikte kullanılmıştır. Araştırma süresince gerçekleştirilen STEM odaklı uygulamalar ile öğretmen adaylarının STEM eğitimine yönelik farkındalıkları, STEM eğitiminin uygulanabilirliğine yönelik görüşleri, STEM eğitimine yönelik etkinlik planlama ve uygulamaya ilişkin yeterliliklerinin geliştiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to investigate the effects of the Science Teaching Laboratory Applications II course carried out by STEM focused on the awareness, competence and competence perceptions and STEM teaching intention of pre- service science teachers. Mixed methods research design which was applied to pre-service science teachers was used in this research during their third years in the department of science teaching in the faculty of education of a university during 2016-2017 spring semester. The study group of the research is composed of 35 pre-service science teachers. The qualitative study group of the research was conducted with nine pre-service teachers who were chosen from 35 pre-service teachers. The Science Teaching Laboratory Applications II course was carried out within the framework of STEM education with these 35 teacher candidates in two separate groups. Quantitative data of the study were collected by integrative STEM teaching intention questionnaire, STEM awareness scale, and STEM concept maps form. The qualitative part of the study was carried out with a case study. Qualitative data of the study were collected by the lesson plans developed by the teacher candidates, the STEM activity module disciplinary content form, the STEM educational opinion form and field notes for the applications of the teacher candidates. The analysis of the quantitative data was made by t-test. Qualitative data were analyzed by the methods of descriptive analysis, content analysis and constant comparative data analysis. It has been determined that STEM applications during the research have improved the awareness of STEM education and STEM teaching intentions. Furthermore, it was determined that the pre-service science teachers could apply STEM education and that the perceptions of competence during the process showed improvement in the positive direction. Pre-service science teachers were able to plan and implement activities for STEM education.