Farklı fakültelerde öğrenim gören yükseköğretim öğrencilerinin çevre etiği farkındalık düzeylerinin incelenmesi
Investigation of undergraduate students' levels of awareness of environmental ethics in different faculties
  1. Tez No: 513969
  2. Yazar: DERYA SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PETEK PİNER BENLİ, DOÇ. DR. MUSTAFA YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı fakültelerde öğrenim gören yükseköğretim öğrencilerinin çevre etiği farkındalık düzeylerinin belirlenmesidir. Ayrıca araştırmada öğrencilerin çevre etiği farkındalık düzeyleri cinsiyet, sınıf düzeyi, çevre ile ilgili ders alma durumu, öğrenim görülen fakülte ve bölüm değişkenlerine göre incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini 2016-2017 akademik yılda bir devlet üniversitesinin Eğitim Fakültesi (Fen Bilgisi Öğretmenliği, Sınıf Öğretmenliği) Ziraat Fakültesi (Bitki Koruma, Tarım Ekonomisi), Fen-Edebiyat Fakültesi (Coğrafya, Matematik), Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi (Gıda Mühendisliği ve İnşaat Mühendisliği) olmak üzere 4 ayrı fakültesinin 8 farklı bölümünde 1. ve 4. sınıflarda öğrenim gören 650 yükseköğretim öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırma, yükseköğretim öğrencilerinin çevre etiği farkındalık düzeylerini belirlemeyi amaçladığından nicel araştırma yöntemlerinden kesitsel tarama modeline göre düzenlenmiştir. Araştırmanın verileri Özer ve Keleş (2016) tarafından geliştirilen“Çevre Etiği Farkındalık Ölçeği”kullanılarak toplanmış ve veriler bilgisayar ortamında istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Karşılaştırmalarda bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA)-Duncan testi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre yükseköğretim öğrencilerinin çevre etiği farkındalık düzeylerinin öğrenim görülen fakültelere göre farklılık göstermediği ancak öğrenim görülen bölümlere göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Ayrıca yükseköğretim öğrencilerinin çevre etiği farkındalık düzeylerinin cinsiyete, sınıf düzeyine, çevre ile ilgili ders alma durumlarına göre farklılık gösterdiği bulunmuştur. Sonuç olarak yükseköğretim öğrencilerinin çevre etiği farkındalık düzeylerine öğrenim gördükleri fakültenin etkisinin olmadığı ancak öğrenim gördükleri bölümün, cinsiyetin, sınıf düzeyinin, çevre ile ilgili ders alma durumunun etkisinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the undergraduate students' levels of awareness of environmental ethics in different faculties. In addition, undergraduate students' levels of awareness of environmental ethics were examined according to gender, grade level, taking courses related to environment, faculty and department variables. The population of the research was comprised of 650 undergarduate students who were enrolled in 8 different departments of 4 different faculties; Faculty of Education (Department of Science Education and Department of Classroom Teaching), Faculty of Agriculture (Department of Plant Protection, Department of Agricultural Economics), Faculty of Sciences and Letters (Department of Geography, Department of Mathematics), Faculty of Engineering and Architecture (Department of Food Engineering and Department of Civil Engineering) in 2016-2017 academic year. The research was designed according to the cross-sectional screening model of quantitative research methods, aiming to determine the levels of awareness of environmental ethics of undergraduate students. The data of the study were collected by using the“Environmental Awareness Scale”developed by Özer and Keles (2016) and the all data were analyzed statistically in the computer. Independent sample t-test and one-way variance analysis (ANOVA)-Duncan test were used for comparisons. According to the research findings, it was determined that the levels of awareness of environmental ethics of undergraduate students were not changed according to the enrolled faculties but were changed according to the enrolled departments. In addition, it has been found that the levels of awareness of environmental ethics of undergraduate students were changed according to gender, grade level, taking courses related to environment. As a result, it has been determined that the levels of environmental awareness of the undergraduate students were not affected by the enrolled faculty but affected enrolled department, gender, grade level and taking courses related to environment.