Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Araçları ve Donatım Merkezlerinde ilkokul öğretmenlerine uygulanan fen deneyleri hizmetiçi programının değerlendirilmesi
- Tez No: 51399
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ERSAN SÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Bu araştırmada, Eskişehir Eğitim Araçları ve Donatım Merkezi'nce, ilkokul öğretmenlerine yönelik uygulanan Fen Deneyleri Hizmetiçi Eğitim Programına ilişkin öğretmen görüşleri ve konuya ilişkin önerileri ortaya konmaya çalışılmıştır. Araştırma, 1995-1996 öğretim yılında, Eskişehir Milli Eğitim Müdürlüğü'nce, il merkezinde görev yapan öğretmenlerden raslantısal olarak seçilen ve programa davet edilen 95 ilkokul öğretmeninin yargısal verilerinin değerlendirilmesi ile gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma genel tarama modelinde desenlenmiştir. Veriler anket aracılığıyla elde edilmiştir. Verilerin toplanmasında ilgili alanyazın taranmış, bilgiler, uzmanlarla tartışılarak araştırmacı tarafından gerçekleştirilmiştir. Anket üç bölümden oluşmaktadır. Bunlar; 1. Kişisel Bilgiler, 2.Fen Deneyleri Hizmetiçi Eğitim Programına İlişkin Görüşler, 3. Geleceğe İlişkin Görüş ve Önerilerdir. Verilerin analizinde frekans, yüzde,%2 (ki kare), c (contingency) katsayısı kullanılmış ve anlamlılık düzeyi.05 olarak alınmıştır. Verilerin analizinden sonra aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır. l.Öğretmen görüşlerinden elde edilen verilere göre, öğretmenler, periyodik sürelerde düzenlenecek fen deneyleri hizmetiçi eğitim programlarına katılma gereği duyduklarını ifade etmişlerdir. 2.Araştırmaya katılan öğretmenler, kendilerine yönelik olarak, Eğitim Araçları ve Donatım Merkezince düzenlenen Fen Deneyleri Hizmetiçi Eğitim Programını uygun bulduklarım bildirmişlerdir. vu
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, teachers opinions and suggetions about In Service Training in Science Experiments for primary school teachers given by Eskişehir Educational Hardware and Software Center are presented. Research includes the evaluation of judgments of 95 randomly selected primary school teachers serving at downtown Eskişehir. As research design, general survey method is employed. Data is collected through questionnaire. Literature is surveyed and data is discussed with specialists. Questionnaire consists of three sections: 1. Personal data 2. Comments on In Service Training in Science Experiments 3. Prospects For the analysis of data, frequency distribution, percentage, chi square and contingency tables are employed. Level of significance is 0.05. After the data analysis following results have been reached: 1. Teachers expressed need to join In Service Training in Science Expreiments 2. Teachers found the In Service Training in Science Experiments given by Educational Hardware and Software Center, suitable for themselves. vni