Orta dereceli okullarda sanat eğitimi
- Tez No: 51400
- Danışmanlar: PROF. OYA KINIKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çocuğun ve gencin kişilik gelişimi ve toplumla uyum sağlamasında etkili olan etmenlerden biri de sanat eğitimidir. Sanat eğitimi, estetik duyarlılığı geliştiren, düşünme güçlerini artıran, sosyal alışkanlıklar kazandıran ve yaratıcı bireyler oluşmasını sağlayan gerekli bir eğitim biçimidir. Sanat eğitiminin amacı, sanatçı yetiştirmek değil, çocuğu ve genci sanat yoluyla eğitmektir. Ne yazık ki, bugün okullarımızda sanat eğitimine yeterince önem verilmemekte ve gereksiz görülmektedir. Sanat eğitimi dersleri olan resim ve müziğe daha az önem verilmektedir. Buna toplumumuzun yaşayış biçimi, kültürel yapısı, eğitim düzeyi, çevre ve ekonomik koşullan etkendir. Sanat eğitimi, ülkemiz çocuklarının ve gençlerinin başarısı mutluluğu ve yaratıcılığı açısından önemle ele alınmalı ve gereken destek gösterilmelidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT One of the factors which are effective in child's and young's personality progress and their conformity with society is the education of art. Art - education is a needed education form which develops esthetic sensitivity, increases the capacity of thought, causes. The aim of art - education is not to bring up artisan, it is to educate child and young with the help of art. Unfortunately today art - education has not been cansidered enough important and it has been thought an unnecessary education form in our schools. Drawing and music which are the only lessons of art- education have been given less importance. The way of life, cultural form, environment and economical conditions and the level of education of our com m unity have great share in this negativeness. The education of art has to be considered important and supported for the success, happiness and creativeness of the youth and children of our country.