Gümrük Birliği'nin küçük ve orta ölçekli işletmeler üzerine muhtemel etkisi
- Tez No: 51402
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEVGİ GEREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
1996 yıl başında Avrupa Birliği ile oluşturulan Gümrük Birliği siyasi boyutları kadar ekonomik ve sosyal boyutları ile de ülkemizde kendisini hissettirmektedir. Ülkemizde işletmelerin %98'ini teşkil eden küçük ve orta ölçekli işletmelerin bu gelişmelerden etkilenmesi kaçınılmazdır. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin (KOBİ'lerin) gerek sosyal, gerek ekonomik yönden önemi, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de giderek artmaktadır. Dünya' da küçük ve orta ölçekli işletmeler, özellikle sayılarının çokluğu, ülke çapında istihdama sağladıkları katkı, üretimde azımsanamayacak bir paya sahip olmaları yönünden önem kazanmaktadır. Avrupa Birliği, 1983 yılını KOBİ yılı ilan etmiştir. Aynı yıl KOBİ'lere yönelik AB eylem programlarını kabul etmiştir. AB, KOBİ'lere geniş bir destek vererek uluslararası piyasalara açılma yolu aramaktadır. Bugün Türk KOBİ lerinin önünde Gümrük Birliği ile başlayan ve AB ile geniş kapsamlı bir ekonomik işbirliği içeren önemli bir süreç vardır. Türkiye yıllardır hedeflediği Gümrük Birliği'ne 1.1.1996 yılında girmiş bulunmaktadır. Türkiye açısından AB ile bütünleşme yolunda çok önemli bir adımdır. Gümrük Birliği aslında Türkiye'nin AB'ne katılmasına bir araç olarak düşünülmelidir. Bu çerçevede KOBİ'lere gereken önem ve destek sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Customs Unity which was constituted with European Community (EC) at the beginning of 1996, effected Türkiye by its economical and social dimensions as with its political ones. It is unavoidable of Small and Medium Sized Bussineses (SMSB), from this developments, which were forming 98% of all the enterprises of Türkiye. Also in Türkiye the importance of SMSB getting higher in economical and social ways as in developed and developing countries. SMSB are especially very important because of their number in total enterprises, their contribution to employement and their share in production. EC declared the year of 1983 as the year of SMSB, at the same year programmes of action for SMSB were accepted. EC searching the way of international markets with its supports to SMSB. There is an important process for Turkish SMSB which began with Customs Unity and economical colloboration in great comprehensive with EC. Türkiye entered the Customs Unity at the beginning of 1996 which she was aiming for Türkiye to integrate with EC Customs Unity must be thought as a tool of Türkiyes participating to EC and with in this frame, the necessary support and importance must be given to SMSB.