İşletmelerde bir yönetim aracı olarak örgütsel iletişimin etkin kullanılmasıyla yönetimin başarısına sağlayabileceği faydalar ve ilgili öneriler
- Tez No: 51403
- Danışmanlar: PROF.DR. İNAN ÖZALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Hızla değişen ve karmaşıklaşan bugünün iş dünyasında bireyler ve organizasyonlar yaşamlarını sürdürebilmek için kendi içlerinde ve çevreleriyle iletişim kurmak zorundadır. Özellikle işletmelerdeki yöneticiler, kendilerinin ve işletmenin başarısı için, rekabet güçlerini ve verimliliklerini arttırabilecek şekilde iletişime önem vermelidirler. Yöneticiler iletişim araç ve tekniklerini etkin kullanarak işletmedeki kan dolaşımını etkin ve verimli bir şekilde gerçekleştirebilirler. Tez çalışmamızın birinci bölümünde, ilk önce iletişim daha sonrada örgütsel iletişim teorik olarak ortaya konulmaya çalışılmıştır. İşletmeler bağlamında iletişimin ve örgütsel iletişimin anlamı, süreci, boyutları, fonksiyonları ve engelleri incelenmiştir. İkinci bölümde yöneticilerin başarılarını arttırabilmek için kullanabileceği etkin iletişim araç ve tekniklerinden bahsedilmektedir. Daha sonra da iletişimin etkin kullanılmasıyla yöneticinin başarısına fayda sağlayabilecek sonuçlar üzerinde durulmaktadır. Yöneticinin etkin iletişim sayesinde işletmede yapması gereken birçok yönetsel faaliyeti daha kolay ve verimli bir şekilde yerine getirebileceği konusu vurgulan maktadır. Üçüncü ve son bölümde ise EYAP Eczacıbaşı Seramik İşletmesi'nde konuyla ilgili uygulama çalışması yer almaktadır. Uygulama çalışmasında işletmenin kısa bir tanımlanması, ardından konuya yaklaşımı ve uygulama şekli, daha sonra da yöneticileri açısından sonuçları üzerinde durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In today's rapidly changing and complex business world indivi duals and organizations have to communicate within themselves and with outside agencies in order to survive. Particularly managers of the organizations are to emphasis on the communication in the way to increase productivity and competition power for the success of them selves and of the company. Using comunicative means and techniques effectively, managers can realise an effective“blood circulation”within the company. In the first chapter of the thesis communication itself first and then organizational communication are described in theoretically. The con cept of communication and organizational communication the process, the dimensions, the functions of it, and the barriers to it, are studied in an organizational context. The second chapter clarifies the effective communication methods and techniques which managers can use in order tu incresse their company's or individuals' effectiveness. It also points out the positive results which managers could gain through effective communication. In this chapter, it is also emphasised that the manager would probably carry out his or her managerial duties more easily and effectively if he or she utilised effective communication. In the third and final chapter a relevant case study in EYAP Ec- zacıbaşı Seramik Factory is discussed. In this practical study, followinga short description of the factory, the approach of the management to communicative way it is applied and, finaly, the positive and negative results of the application of communication, as judged by the management, are the major issues considered.