Türkiye'de ihracatı teşvik politikasının ekonomik etkinliği
  1. Tez No: 51401
  2. Yazar: OKTAY ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EROL KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
XI ÖZET Bir ülkede ihracatın artması sadece ekonomik büyümeye yardımcı olmakla kalmaz kaynak tahsisinde rasyonelliği ve optimum ölçekli işletmelerin kurulmasını da mümkün kılar. Bu sayede elde edilecek verimlilik sektörlerin rekabet gücünü arttırmış olur. İhracat teşviklerinin amacı ihracatın artmasını sağlamaktır. Türkiye'de 1980 sonrasında toplam ihracatta ve toplam ihracat içerisinde sanayi ürünlerinin payının artmasında, ihracatı teşvik politikasının önemli etkisi olmakla birlikte, düşük döviz kuru politikası ve iç talep daraltılmasında rolü bulunmaktadır. ihracat teşvikleri içerisinde, en önemli iki teşvik aracı olarak, vergi iadesi ile ihracat kredileri gelmektedir. İhracat kredilerine nazaran rekabet gücü kazandırma özelliği daha zayıf olan ihracatta vergi iadelerinin 1990 yılında kaldırılması ihracatı teşvik sistemi içerisinde önemli ve isabetli bir karar olmuştur. İhracatı teşvik sistemleri açısından Avrupa Birliği'ne üye ülkeler ile Türkiye arasındaki önemli fark, teşvik araçlarının ağırlıklı olarak uygulanmasından ileri gelmektedir. Türkiye'de kaldırıldığı döneme kadar vergiiadesi, Avrupa Birliği 'ne üye ülkelerde ise İhracat kredi ve sigorta sistemleri etkili olmuştur. İhracatı teşvik politikasında önemli olan husus, teşvik tedbirlerinin, ülkenin dış ticarette nötral statüye ulaşıncaya kadar sürdürülmesi, süreklilik arzetmemesidir.
Özet (Çeviri)
X1U ABSTRACT That the export has increased in a country provides not only economic growth but also rationalism in source allocation and establishment optimum scale firm. Productivity obtained from this way increases competition power of sectors. The aim of the export promotion in to increase export. Post 1980 in Turkey, export promotion policy engendered an increase in total export and share of the manufacturing in total export. Yet, also lower currency policy and reduced domestic demand has been effective in increase of total export. Major export incentives in Turkey are tax rebate and export credit. That tax rebate which has lower competitive effect than export credit, was repealed in 1990 has been important and appropriate decision. Difference between member countries of European Union and Turkey results from carrying out incentives means regarding export promotion system. Although export credit has been effective in European union, tax rebate has highly been important until its abrogation in Turkey.XIV Main aim in export promotion and incentive policy is to implement until arriving neutral statutes in foreign trade. This fact is important for developing country as well as Turkey.