Van gölü çevresindeki ince taneli zeminlerin kompaksiyon parametrelerinin ve ön konsolidasyon basınçlarının standart ve modifiye proctor yöntemleri ile incelenmesi.
Investigation of compaction parameters and preconsolidation pressure of fine granular soils around Van lake with standard and modified proctor methods.
  1. Tez No: 514025
  2. Yazar: ONUR SARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT MUVAFIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu tez çalışmasında kompaksiyonun önemli parametrelerinden biri olan sıkıştırma enerjisinin, zemine farklı miktarlarda uygulanması durumunda zeminin mühendislik özelliklerinde meydana gelen değişiklikler araştırılmıştır. Çalışma için, Van Gölü çevresindeki farklı lokasyonlardan örselenmiş killi zemin numuneleri alınmıştır. Killi zeminleri sınıflandırmak için kıvam limitleri, tane boyu analizi ve özgül ağırlık deneyleri yapılmıştır. Her zemin için standart ve modifiye Proctor kompaksiyon deneyleri yapılarak zeminlerin maksimum kuru birim hacim ağırlıkları ve optimum su içerikleri belirlenmiştir. Seçilen numuneler için maksimum kuru birim hacim ağırlık ve optimum su içeriklerinde tekrar Proctor deneyleri yapılmış ve bu numuneler üzerinde konsolidasyon deneyleri yapılmıştır. Sonuç olarak Van Gölü etrafında farklı dönemlerde çökelmiş ve farklı özelliklere sahip killerde zemine uygulanan kompaksiyon enerjisi arttıkça; zeminin kuru birim hacim ağırlığının arttığı, optimum su içeriğinin azaldığı, ön konsolidasyon basıncının arttığı ve boşluk oranının azaldığı belirlenmiştir. En iyi sıkışma özelliğini Edremit ve Gürpınar bölgelerinden alınan killer göstermiş olup en fazla boşluk oranı Çaldıran bölgesinden alınan killerde belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, in case of application of compaction energy, which is one of the important parameters of the compaction, have been investigated engineering properties of the soil. For the study, disturbed clay samples obtained from different locations around Van Lake, have been used. In order to classify the samples, Atterberg Limits, grain size analysis and specific gravity tests have been performed. The maximum dry unit weights and optimum moisture contents of compacted samples for standard and modified Proctor compaction methods have been determined by means of compaction tests. Consolidation tests have been performed on sub-samples taken from the compaction samples compacted at the determined maximum dry unit weights and optimum moisture contents. As a result, when increased compaction energy is applied to clayey soils that hava different properties deposited at different times around the Van Lake, it is found that the dry unit weight and preconsolidation pressure increase, the optimum moisture content and void ratio decreases. The clayey collected from Edremit and Gürpınar regions hava been in much were consolidated and the maximum void ratio was determined clay samples from the Çaldıran region.