Bakım yönetim bilgi sistemi tasarımı ve malzeme yönetimi alt bilgi sisteminin uygulaması
  1. Tez No: 51404
  2. Yazar: İSMAİL ORAL CÖN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ EKREM ÖZKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Üretim sürecinde yer alan tüm makine ve ekipmanlar, zamanla aşınır ve bakıma, yenilenmeye ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle, üretim faaliyetleri söz konusu olduğunda, bakım faaliyetleri de kendiliğinden gündeme gelmektedir. Bununla birlikte, işletmelerin sahip oldu ğu kaynakların verimli kullanılması, günümüzde rekabet edebilmenin en önemli şartlarından biridir. Bu kaynaklar arasında maddi değer olarak en önemli yeri, yurt dışından çok miktarda döviz karşılığı satın alınabilen tesis ve makineler tutmaktadır. Bu yüzden, bu donanımın bakımı ve onarımı ile ilgili çalışmalar, üretime yönelik çalışmalar kadar önemlidir, önceleri, üretim faaliyetlerinde bulunan işletmelerin küçük olması, üretimde kullanılan teknoloji ve araçların basit olması, işletmelerde çalışan sayısının az olması, v.b. nedenlerle bakım faaliyetlerinin yönetiminin ayrıca ele alınması, işletmelerin yöneticileri tarafından gerekli görülmemekteydi. Ancak, zamanla büyük ölçekli ve karmaşık üretim sistemlerinin kurulması ile günümüzde, bakım faaliyetlerinin yönetimi ile ilgili çalışmalar önem kazanmıştır. Bakım faaliyetlerinin yönetimi için en önemli gereksinimlerden biri ve belki de en önemlisi bilgidir. Günümüzde, bilgisayar ve bilgi işlem teknolojilerinin hızlı gelişimi ile bilgilerin daha hızlı bir şekilde elde edilmesi ve analizine yönelik araç ve tekniklerin gelişimi, bilgisayarlar ve bilgi işlem teknolojilerinin yönetim faaliyetleri için vazgeçilmez bir unsur haline gelmesine yol açmıştır. Bu çalışmada, Bakım terimi ve bakım faaliyetlerinin türlerine değinilmiş ve Bakım Faaliyetlerinin Yönetimi ile ilgili daha iyi bilgi verebilmek için, yönetim fonksiyonlarından yararlanılmıştır. Ayrıca, Yönetim Bilgi Sistemlerinin genel özellikleri tanıtılmış ve bakım faaliyetlerinin yönetilmesi için ihtiyaç duyulan bilgilerin elde edilmesinde yardımcı olacak bir bilgi sisteminin tasarımı ve bu tasarımın uygulanabilmesi için gerekli yazılımın geliştirilmesi konusu ele alınmıştır. Ancak, konunun çok geniş ve kapsamlı olması nedeniyle, Bakım Yönetim Bilgi Sistemi kapsamında yer alan, bakım için kullanılan yedek parça ve malzemelere yönelik, Malzeme Yönetimi Bilgi Sistemi üzerinde yoğunlaşılmış ve bu amaçla bir yazılım geliştirilmiştir. Son olarak, çalışmanın genel bir değerlendirilmesi yapılmış ve gelecekte ortaya çıkabilecek gelişmelerden söz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the process of production, machines and equipment wear in time and need to be maintained and replaced. When considering the production process, maintenance service is equally important. Besides, the use of the sources by the companies productively is one of the prerequisites of industrial competition. The most important group among these sources are the installation and/or equipment that imported with a high cost. Therefore, mainte nance of the equipment is as important as the production process. In the past, administra tion of the maintenance services were considered unnecessary by the head of many compa nies due to the following reasons: firstly, the companies were small and there were a few workers. Secondly, the technology and instruments were more simple and undeveloped. However, in time with establishment of the big sized and complex production systems, administration of maintenance services gained importance. One of the requisites of administration of the maintenance services is the information, may be the most important. Today, with rapidly developed computers and data processing technology, it has become easier to reach and improve the instruments and techniques for the analysis of data; thus, computers and data processing techniques have become indispensable elements for the management process. In this study, the term maintenance and the types of maintenance services, design ing an information systems which were dealt and administration functions were utilized in order to give further information about administration of maintenance services. In addition, this study also aimed at defining the basic features of management information system, designing an information system which is considered to be useful for the information that helps the administration of maintenance services. However, administration of maintenance services is an extensive subject; so, the main focus was on materials management informa tion system that is related to spare-parts and materials for the maintenance and included in maintenance management information system. And, after all a software was developed. Consequently, the study was evaluated and discussed, and possible future developments stated.