Pamuklu kumaşların yanmaya karşı dirençlerinin arttırılması
Enhancement of fire retardancy of cotton fabrics
- Tez No: 593690
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZE YEŞİM SALMAN, PROF. DR. ARİF TANER ÖZGÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Chemistry, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Kullanılan çoğu tekstil ürününün iyi derecede yanma özelliğine sahip olması ve bu ürünlerin yaşamın her alanında kullanılması oluşabilecek herhangi bir yangında risk faktörü oluşturmaktadır. Sanayileşme ile tekstil ürünlerinin üretimi ve buna bağlı olarak tüketimi artmıştır. Üretim alanlarının artış göstermesi risk sayısını da arttırmaktadır. Oluşacak herhangi bir risk için ısı ve alev koruyucu tekstil ürünlerinin kullanımı kaçınılmaz olmuştur. Bu alanda çalışan iş görenlerin bu riskle yaşıyor olması alev koruyucu tekstil ürünlerini daha önemli kılmıştır. Buna bağlı olarak tekstil ürünlerinin yanması sonucunda zehirli gaz çıkarmayan ve tutuşma sıcaklığı yüksek lifler kullanılmaya başlanmıştır. Pamuklu kumaşların yaygın bir şekilde kullanılması kompakt ve hafif, kuvvetli etkiye sahip, kalıcılık süresi ürün üzerinde uzun; tekrarlı yıkama, kurutma ve kuru temizlemeye karşı dayanıklı, çevre dostu güç tutuşur pamuklu kumaşların üretimini gerekli kılmıştır. Bu tezde pamuklu kumaşların yanmaya karşı dirençlerini arttırmak maksadıyla oluşturulan güç tutuşur ürünleri ve bu ürünlerin iş güvenliği açısından çalışanlara sunduğu yarar ile yanmaya karşı koruyucu tekstil ürünlerinin ve ticarileşme olasılığı yüksek tekstil ürünlerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın ilk bölümünü iş sağlığı ve güvenliği, tekstil alanında yaşanabilecek sorunlar oluştururken, ikinci bölümünü pamuk lifinin kimyasal özellikleri, tekstil ürünlerinde güç tutuşurluk, güç tutuşur tekstiller ve üretim yöntemleri şeklindeki konular ele alınmıştır. Güç tutuşurluk üzerine kimyasal çalışmalar yapılmış ve en uygun uygulamanın hangisi olacağı üzerine önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Most textile products have good combustion properties. Use of these products in all areas of life is a risk factor for fire. With the industrialization, the production of textile products and its consumption increased. The increase in the production areas of these fabrics also increases the number of risks. Therefore, the use of heat and flame retardant textile products is inevitable. In particular, the continuous exposure of people working in this area has increased the importance of flame-retardant textile products For this reason, with non-toxic gas content and high burning temperature fibers began to produced. Cotton is the most widely used product in the textile industry.The widespread use of cotton fabrics has resulted in the production of light, clean-resistant and environmentally friendly fabrics. The aim of this thesis is to improve the resistance of cotton fabrics to combustion and to improve of these the products. The first part of the study is occupational health and safety and problems in the textile field. In the second part, chemical properties of cotton fiber, flame retardancy in textile products and production methods of these fabrics are discussed. Chemical studies were carried out on flame retardancy and recommendations were made on which would be the most appropriate application.