Dünyada ve Türkiye'de dış borçların gelişimi, borçların gelişimi, borç yönetimi ve borçlanma stratejisi
- Tez No: 51408
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEVGİ GEREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Gelişmekte olana ülkelerde, kalkınmanın finansmanı ya da yurtiçi ekonomik dengelerde ortaya çıkan bir takım açıkları finanse etmek için başvurulan kaynakların en önemlisi dış borçlanmadır. Türkiye'de, kredilerin uygun koşullarla alınamaması, alman kredilerin verimli alanlara yönlendirilememesi ve etkili bir borç yönetim politikasının oluşturulamayışı dış kaynaklardan borçlanmayı sorun haline getirmektedir. Borçlanma olanağının en önemli göstergesi, borç talep eden ülkenin uluslararası piyasalardaki imajı ve kredi değerliliğidir. Türkiye gibi piyasaları etkileme gücü olmayan ve kredibilitesi düşük ülkelerin, borçlanma stratejisi oluştururken çok geniş bir hareket alanının bulunmadığı açıktır. Türkiye'de dış borçlanmanın ülke kaynaklan üzerindeki olumsuz etkilerini asgari düzeye indirmek için etkin bir borç yönetim politikasının oluşturulması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In developing countries, the most important source reguired to finance development or meet the gap of balance of payments is external dept. The fact that credit can't be obtained in suitable conditions and directed to productive fields as well established policiy of effective dept management in Turkey has impecded the dept from foreign source. The most important indicator of possibility of dept is cretibilty of deptor countrig. It is clear that countries such as Turkey which can't affected international market and which have lower credibility have dis advantige in view of dept. In Turkey, Effective policy of dept management should be established reduced negative effects on source of country.