Orak hücre anemi hastalarında kognitif etkilenme ve kranial manyetik rezonans görüntülemede sessiz enfarkt varlığı
Cognitive impact in sickle cell anemia patients and silent infarction in cranial magnetic resonance imaging
  1. Tez No: 514087
  2. Yazar: SENA ÇOLAKOĞLU YEŞİLDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET MURAT MELEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Orak hücre anemi(OHA) hastalarında normal popülasyona kıyasla kognisyonun etkilenip etkilenmediği ve kognisyonun orak hücre anemi hastalarında ciddi bir komplikasyon olan serebral sessiz enfarkt ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Mustafa Kemal Üniversitesi Hastanesi Hematoloji polikliniği ve yataklı servisinde takipli nörolojik muayenesi doğal 18-65 yaş arası 50 OHA hastası ve 50 OHA olmayan kontrol grubu dahil edildi.Hasta ve kontrol grubuna MMT, iz sürme testi ve 3 kelime 3 şekil testi uygulandı.Çalışmaya dahil edilen bireylerin daha önceden çekilmiş olan Beyin MR ları incelendi.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of the this study was to investigate whether cognition is affected in sickle cell disease patients compared to the normal population and whether the cognition is related to cerebral silent infarction, which is a serious complication in patients with SCD. Materials and Methods: In this study, Mustafa Kemal University Medical Faculty Department of Hematology Policlinic and Hematology inpatient service a follow-up neurological examination of 50 patients, aged 18-65 years, and 50 control groups without sickle cell disease were included. MMT, trail making test and 3-word 3-figure test were applied to the patient and control group. Brain MRs previously taken of the subjects included in the study were studied. Results: Of the 50 SCD patients included in the study, 11 had silent cerebral infarcts. Brain MRs of 50 participants in the control group were normal.