Kataraktı ve yüksek astigmatizması olan hastalarda torik göz içi lens implantasyonu sonuçlarımız
  1. Tez No: 514086
  2. Yazar: MEHMET VURAL
  3. Danışmanlar: UZMAN NİLGÜN SOLMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: 1.50 Dioptri(D) ve üzerinde astigmatizmaya sahip kataraktlı gözlerde fakoemülsifikasyon cerrahisi ile birlikte torik göz içi lens (TGİL) implantasyonu sonrası görsel sonuçların, refraktif düzeltmenin ve göz içi lens stabilitesinin değerlendirilmesi. Materyal-Metod: Retrospektif çalışmamıza 21 hastanın 25 gözü dahil edildi. 1.50 D ve üzerinde astigmatizması olan katarakt cerrahisi planlanan gözlere katarakt cerrahisi ile birlikte TGİL implantasyonu uygulandı. Hastalar minimum 3 ay süreyle takip edildi. Katarakt cerrahisinden sonra 1.gün, 1.hafta, 1.ay ve 3.ay düzeltilmemiş görme keskinliği (DGK) en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK), refraksiyon değerleri (sferik equvalan, sferik değer ve silidirik değer) ve göz içi lens (GİL) rotasyon miktarı kaydedildi. Hastaların postoperatif uzak görmesinde uzak gözlük ihtiyacı olanların oranı hesaplandı. Sonuçlar: Çalışmaya ortalama yaşları 59.60 ± 10.50 yıl (48-71 yıl) olan 21 hastanın (11 erkek, 10 kadın) 25 gözü dahil edildi. Hastaların preoperatif ortalama düzeltilmemiş görme keskinliği (DGK) 0.93 ± 0.41 en iyi düzeltilmiş görme keskinlikleri (EİDGK) 0.55 ± 0.40 logMAR'dı. Postoperatif 3. ay sonunda ortalama DGK'leri 0.05 ± 0.034 logMAR, EİDGK 0.03 ± 0.03 logMAR. Ortalama preoperatif silindirik refraksiyon 2.66 ± 1.03 D (minimum -1.50 - maksimum -4.75 D), sferik ekivalan -2.91± 2.00 ortalama preoperatif korneal astigmatizma değerleri 1.98 ± 1.04 D iken ortalama postoperatif 3. ay sonundaki silindirik değerleri -0.50 ± 0.25 D, sferik ekivalan değeri -0.33 ± 0.24 D olarak saptandı. Hastaların postoperatif 3. ay sonundaki ortalama GİL rotasyon miktarı ise 2.52 ± 2.35 derece (minimum 0, maksimum 10 derece) olarak ölçüldü. Postoeratif uzak gözlük ihtiyacı 6 göze (%24) gerekli olurken 19 göze (%76) gerekmedi. Postoperatif 3 aylık takip süresi sonunda hiçbir hastaya rezidüel astigmatizma için düzeltici cerrahi uygulanmadı. Tartışma: 1.50 D ve üzerinde korneal astigmatizması olan katarakt hastalarında TGİL implantasyonu gözlükten bağımsız uzak mesafe görme beklentisi olan hasta grubunda rotasyon stabilitesi ve refraktif kazanımlar açısından kullanılışlı bir seçenektir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Evaluate the visual results, refractive correction and intraocular lens stability of the eyes with cataract and greater than and equal to 1.50 diopters (D) astigmatism after phacoemulsification with toric intraocular lens implantation (TIOL) surgery Methods: 25 eyes of 21 patients were included in this retrospective study. Cataract surgery and implantation of TIOL was performed to the patients with cataract and greater than and equal to 1.50 diopters (D) astigmatism. Patients were followed for minimum 3 months. The patients were reviewed 1 day, 1 week, 1 month and 3 months postoperatively. Uncorrected distance visual acuity, best corrected visual acuity (BCVA), refractive status (spherical equivalant, refractive sphere and refractive cylinder) and the degree of intraocular lens rotation were recorded. The ratio of patients who requested spectacles for clear distance vision was also evaluated. Results: There were 11 male and 10 female patients. The median age was 59,60 ±10,5 (41-71 years). Preoperative mean uncorrected distance visual acuity (UDVA) and mean best corrected visual acuity (BCVA) was 0,93±0.41logMAR and 0.55±0.40 logMAR, respectively. Three months postoperatively, mean UDVA was 0,05±0,034 logMAR and mean BCVA was 0,03±0,03 logMAR. Preoperatively, mean refractive cylinder was 2,66±1,03 D (minimum -1,50 D and maximum -4,75 D), mean spherical equivalant was -2,91±2,00, mean corneal astigmatism was - 1,98±1,04 D. Three months postoperatively, mean refractive cylinder was -0.50 ± 0.25 D, mean spherical equivalant was -0.33 ± 0.24 D and mean degree of iol rotation was 2.52 ± 2.35 ( minimum 0 degree, maximum 10 degrees). 6 patients (%24) requested spectacles for clear distance vision. None of the patients underwent surgery for correction of misalignment of the toric intraocular lens. Conclusion: Rotational stability and refractive outcomes of implanted toric intraocular lenses in patients with preoperative ≥1.5 D astigmatism and cataract are satisfactory. Toric intraocular lens implantation is a preferrable choice for patients who search for clear uncorrected distance vision.