Çeşitli ülke merkez bankalarının yapılarının karşılaştırılması
- Tez No: 51412
- Danışmanlar: PROF.DR. ENGİN ATAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Merkez bankaları para politikasının uygulayıcısı olarak önemli bir görev üstlenmişlerdir. Merkez bankalarının bunun yanında, devletin bankerliğini yapmak, ticaret bankalarına ait rezervleri muhafaza, hükümete mali danışmanlık, banknot ihracı gibi bir çok görevi bulunmaktadır. Günümüzde her ülkenin bir merkez bankası vardır. Bankaların görev, yetki ve işlemleri her ülkenin kendi kanunlarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu değişiklikler merkez bankalarının yapısı ve işleyiş biçiminin anlaşılması bakımından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Central banks have had an important role as an applicator of monetary policy. Besides this function they have a lot of duties like being banker of the state, maintaining the reserves of trade banks. Financial consultation to government and the export of banknote. In present day every country has a central bank. Duties responsibilities and functions of banks can show changes according to their countries laws. These changes are important to understand the importance of the structure and of processing of central banks.