Türk deri piyasasının analizi
- Tez No: 51414
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖNDER ÖZKAZANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı Türk deri piyasası hakkında genel bir bilgi vermektir. Bilindiği gibi deri sanayiinin hammaddesi ham deridir. Ham deri arzı ise toplumun et talebine bağlı olarak değişmektedir. Çalışmada ham deri üretim miktarını belirleyen değişkenler ve et üretim miktarını belirleyen değişkenler 1970-1994 yıllarına ait veriler yardımıyla açıklanmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada başlıca şu sonuçlara ulaşılmıştır. Ham deri üretimi, et üretimine bağlı olarak doğru yönde değişmektedir. Et üretimi ise nüfusa ve gelire bağlı olarak değişmektedir. Ham deri fiyatları hayvan fiyatlarından doğru yönde etkilenirken, et fiyatlarından ters yönde etkilenmektedir. Bu sonuçlara göre bileşik mal olan ham deri arzı, toplumun et talebi arttığı zaman artmaktadır. Et talebindeki artış, ham deri fiyatlarını düşürecektir. Ham deri fiyatlarındaki değişme ise işlenmiş deri fiyatlarında değişmeye, o da deriden mamul ürünlerin fiyatlarında değişmeye neden olmaktadır. Sonuç olarak Türk deri sanayiinin sorunları belirlenerek, bu sorunlara çözüm yollan önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study is to give general information about Turkish leather market. The raw material of leather industry is raw leather. The supply of raw leather changes according to the demand on meat by the community. In the study, the variables determining the amount of production of raw leather and the variables determining the amount of production of meat has been explained according to the data from the years 1970-1994. In this study following results have been obtained. The production of raw leather changes indirect proportion to the production of meat. However meat production changes according to the income level of the popilation. When the prices of raw leather are directly effected from the prices of animals they are oppositely effected from the prices of meat. According to these results the supply of raw leather goods increases when the demand on meat of community increases. The increase in the demand of meat decreases the prices of raw leather. Then the change in prices of raw leather causes the change in the prices of leather cured and the second one causes the change in the prices of products manufactured from leather. Having determined the problems of Turkish leather industry some solitions are suggested.