Otel işletmelerinde personel bulma ve seçme uygulamaları
  1. Tez No: 51415
  2. Yazar: BARIŞ TOPATAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. RAMAZAN GEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Otel işletmeleri konaklama endüstrisinin bir dalıdır. Oteller, müşterilerinin geceleme ve bunun yanında yeme-içme, eğlence ihtiyaçlarım karşılayan işletmelerdir. İşletmelerde personel ihtiyacım doğuran çok sayıda neden vardır. Belirli işler için yeni personele ihtiyaç duyulduğunda, bu ihtiyacın en kısa sürede karşılanması gerekir. Bu noktada işe alma işlevi başlar. îşe alma işlevi personel bulma ve personel seçme olmak üzere iki aşamada gerçekleştirilir. Personel bulma, yetenekli adayların aranıp bulunması ve işletmeye çekilmesi işlevidir. Bu faaliyet sonucu işletmelerin aralarında tercih yapabilecekleri adaylar grubu oluşur. Personel seçim işlevi ise, adaylar arasından işin gereklerine en uygun kişi ya da kişileri seçme işlemidir. Bu araştırmada; otel işletmelerinde uygulanan personel bulma ve seçme faaliyetleri incelenmiştir. İlk bölümde, otel işletmeciliği ve yönetim kavramları açıklanmıştır. İkinci bölüm; işletmelerde personel bulma ve seçme konularını kapsamaktadır. Üçüncü bölümde; otel işletmelerinde personel bulma ve seçme uygulamalarına yönelik araştırma sonuçlan belirtilmiştir. Sonuç bölümünde ise; araştırmadan çıkarılan sonuçlara ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Hotel enterprises are a branch of accommodation industry. Hotels give service for their client's acommodation, food, beverage and entertainment needs. There are so many reasons for personnel necessity in companies. When it is needed a nevw personnel for definite works, this need must be supplied as soon as possible. At that point emplayment process works. The emplayment process can be divided into two levels. First level is to find personnel and the second level is to choose personnel. Efficient and capable applicants are searched and found in the first level. At the end of this activity, a group of applicants to be preferred occurs. In the second level, the most efficient people for the work is chosen. In this research, finding personnel and choosing personnel activities are studied and searched. At the first section hotel administration and management concepts were explained. The second section includes the concepts of finding personnel and choosing personnel. In the third section some survey research results about activities of finding and choosing personnel for hotels, have been determined. Finally, the results from the survey and some suggestions can be seen in the result section.