Kurumsal bir şirkette çalışanların iş güvenliği farkındalığının tespitine yönelik bir çalışma
A study on the determination of the employment relationship of employees in a corporate company
- Tez No: 514148
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL CEYHUN SABIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, iş güvenliğini yasal olarak yürüten büyük ölçekli ve imalat sektöründe faaliyet gösteren bir işletme seçilmiş olup, işletme çalışanlarının iş güvenliği farkındalığı ve seçilmiş demografik özelliklere göre bu farkındalığın analizine yönelik bir araştırma yapılmıştır. Araştırmada öncelikle seçilen işletmenin iş güvenliği çalışmaları saha çalışması yoluyla detaylı olarak incelenmiştir. Bu inceleme sonunda çalışma kapsamında işletmenin çalışanlarına yönelik bir anket geliştirilmiştir. Anketin yapısı ve seçilen sorular farkındalığı ölçmeye yönelik olup verimli bir anket çalışması elde edebilmek için yeterli sayıda sorulara yer verilmiştir. Kurum içi iş güvenliği uzmanlarının uyguladığı müfredat, tatbikat ve denetleme verileri ve bunların yarattığı nitel ve nicel etkilerin yorumu anket sorularının geliştirilmesinde kullanılmıştır. Toplanan veriler istatistiksel yöntemler kullanılarak ortaya konulmuştur. Çalışanların demografik özelliklerine göre anket soruları tek tek incelenmiştir. Anket sorularına verilen cevaplardan elde edilen sonuçlara göre; çalışanların iş güvenliğine katkı sağladıkları, iş güvenliğini kazançtan daha ehemmiyetli gördükleri, yaptıkları işe hâkimiyetlerinin ve yaptıkları işin risklerinin farkında oldukları görülmüştür. Çalışanların iş güvenliği farkındalığının çalışanlarının demografik özelliklerine göre değişiklik gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a company operating in the large-scale manufacturing sector, which legally enforces job security, was selected and a survey was conducted to raise awareness and awareness of job security. In the study, firstly the job security studies of the selected business were examined in detail through field work. At the end of this review, a questionnaire was developed for the employees of the business within the scope of the study. The structure of the questionnaire and selected questions are intended to measure awareness, and enough questions have been put in place to obtain a fruitful questionnaire. The interpretation of the curriculum, exercise and supervision data and the qualitative and quantitative impacts generated by in-house work safety experts were used in the development of questionnaires. The collected data are presented using statistical methods. The survey questions were examined one by one according to the demographic characteristics of the employees. According to the results obtained from the answers given to the questionnaires; it is seen that employees contribute to job security, they see job security more important than gain, they are aware of their dominance and risk of work. It has been found that employees' awareness of job security varies according to the demographic characteristics of employees of seleced mill.